Meksika'da inanılmaz an! Yanardağ patlarken göktaşı düştü!

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda günün erken saatlerinde yeni bir patlama gerçekleşti. Manchester Üniversitesi'nden bilim adamlarına göre önümüzdeki birkaç yıl içinde patlaması beklenen yanardağlar arasında beşinci sırada bulunan Popocatepetl faaliyetteyken göktaşı düştüğü belirlendi.

Meksika’nın Meksika eyaletinde yer alan ve Morelos ve Puebla kentlerinin sınırında bulunan Popocatepetl Yanardağı’nda patlama meydana geldi.

Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (Cenapred) tarafından yapılan açıklamada, yerel saatle 01.00’de Popocatepetl Yanardağı'nda gerçekleşen patlama sonucu, yanardağdan kül ve duman çıkışı gerçekleştiği ve bölgede 3 deprem yaşandığı kaydedildi.

Yanardağı kaydeden kameralara patlama sırasında yakalanan gökyüzündeki ışık kümesi dikkat çekti. Yanardağ patlaması sırasında göktaşı düştü.

PATLAMASI BEKLENEN BEŞİNCİ YANARDAĞ

Popocatepetl Yanardağı, Manchester Üniversitesinden bilim adamlarına göre önümüzdeki birkaç yıl içinde patlaması beklenen yanardağlar arasında beşinci sırada bulunuyor. Popocatepetl Yanardağı'nda geçtiğimiz Eylül’de 3 kez, Ekim’de ise 2 kez patlama meydana gelmişti.

"DUMAN ÇIKARAN DAĞ"

Aztek dili olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” anlamına gelen Popocatepetl 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı konumunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor.

Meksika'da inanılmaz an! Yanardağ patlarken göktaşı düştü! ile ilgili etiketler Meksika Popocatepetl Yanardağı göktaşı

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Şampiyon Galatasaray, Florya'da taraftarıyla buluştu! Muhteşem kutlama

Süper Lig'de bitime 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan Galatasaray, Ankara deplasmanından evi Florya'ya döndü. Galatasaray’da futbolcular, teknik ekip ve yönetim kurulu üyeleri, şampiyonluğu Florya Metin Oktay Tesisleri’nde sarı-kırmızılı taraftarlarla kutladı.