Mehmet Ceyhan 'Bu hafta çok kritik' deyip uyardı: Sonuç vahim olabilir

Kanal 7 ekranlarında Mehmet Acet'in konuğu olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs ile ilgili çarpıcı uyarılarda bulundu. Bu haftanın çok kritik olduğuna dikkat çeken Ceyhan, "Şu bir hafta en kritik dönem. Bu haftada kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak kontrol etmesi çok zor bir döneme girebiliriz. " dedi.

Kanal 7'de Mehmet Acet'in moderatörlüğünü yaptığı Başkent Kulusi programında bu hafta Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuk oldu.

Ceyhan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Çin insanlara dedi ki, "evlerinizden çıkmayın". Hafif derecede virüs kapanları evlerine kapıdı ve kapıları mühürleri. Sokağa kaçanları hapislere attılar. Evde kapalı olanlara yemekleri pencerelerden verdiler. Demokratik bir ülkede bunlar zor tabi, ciddi baskı uyguladılar.

KURAL: BİR KULUÇKA SÜRESİ BEKLENİR

Bu olaylar ne zaman biter, son vakayı görürsünüz, ondan 14 gün sonra biter. Kural budur. Bir kuluçka süresi beklenir.

 GÜNEY KORE TELEFONLARA ÇİP TAKTI

Güney Kore çok fazla test yaptı.Orada salgın birden başladı bir ayinden dolayı. Küçük bir bölgeyi kapatıp herkese test yaptılar. İnsanları evlerine kapattılar. Güney kore pozitif buldukları insanların telefonlarına çip koydu ve diğer insanlar bunu izlediler.

 BU HAFTA ÇOK KRİTİK, HIZLI KONTROL EDEMEZSEK...

İran ve Çin'e baktığımızda daha yavaş bir artış ama Avrupa ve ABD'ye göre hızlı bir artış söz konusu. Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şuan söyleyemeyiz. Çok kritik bir dönemdeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem. Bu haftada kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak kontrol etmesi çok zor bir döneme girebiliriz.

VAKALAR TÜM İLLERE YAYILDIYSA KONTROLÜ ZOR OLABİLİR

Eğer vakalar sadece bir kaç ildeyse kolay ama bütün illere yayıldıysa daha zor olacaktır kontrol.İllerin açıklanmasında böyle bir yarar olabilir. İllerin açıklanmamasının mantıklı gerekçeleri var tabi, devletimiz bu konularda önlem alıyordur. Vakalar sadece belli illerdeyse karantina uygulanıp, giriş çıkışlar durdurulabilir. Biz İtalya'dan daha büyük bir ülkeyiz, kontrol etmemiz çok zor olur. Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLECEK Mİ?

Virüsün yayılımını önlemenin tek yolu herkesin eve kapanmasıdır. 65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değildir. Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse bizde aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz.

ÜNLÜLERİN PAYLAŞTIĞI KORONAVİRÜS İLACI

Vatandaşlarımızın ekstra ürün almasına gerek yok. Her gün bir kaşık yoğurt yesinler, günlük bir adet mandalina c vitamini ihtiyacını karşılar. Koronavirüsle ilgili bir takım ünlülerin paylaştığı ilaçlara insanlarımız itibar etmesin. Bu düşünülecek en kötü para kazanma yolu. Bu suistimale açık bir şeydir.

KULAKTAN DOLMA İLAÇLAR KULLANILMAMALI

Şu anda bu kadar vakada binlerce şey deneniyor. Ama etki olan bir şey olmadı. Başka virüslerde denenen ilaçlar deneniyor şu anda. Kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı. Bu virüsün henüz koruyucu bir ilacı yok. Hekim önerisi olmadan alınan ilaçlar kötü sonuçlara yol açabilir.

Mehmet Ceyhan 'Bu hafta çok kritik' deyip uyardı: Sonuç vahim olabilir ile ilgili etiketler Kanal 7 Koronavirüs Korona mehmet ceyhan mehmet acet