Mantar toplayan vatandaşlar buldu: Dağlık araziye Rus İHA'sı düştü

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde dağlık araziye mantar toplamaya çıkan vatandaşlar Rus İHA'sı buldu. Ne zaman düştüğü belirsizliğini koruyan İHA, güvenlik güçleri tarafından alınarak incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi. İHA'nın silahsız olduğu ve keşif amaçlı kullanıldığı öğrenildi.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde dağlık araziye Orlan-10 modeli olduğu değerlendirilen Rus İHA'sı düştü. Ne zaman düştüğü belirlenemeyen İHA’yı mantar toplamaya giden vatandaşlar buldu.

Mantar toplayan vatandaşlar buldu: Dağlık araziye Rus İHA'sı düştü

Edinilen bilgiye göre, Kürtün ilçesine bağlı Tilkicek köyü ile Kazıkbeli Yaylası arasındaki dağlık araziye mantar toplamaya giden vatandaşlar, yerde hasarlı İnsansız Hava Aracı (İHA) gördü. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen güvenlik güçleri, kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan İHA’nın Rus yapımı silahsız keşif amaçlı Orlan-10 modeli olduğunu belirledi.

Mantar toplayan vatandaşlar buldu: Dağlık araziye Rus İHA'sı düştü - Resim : 2

Bin 400 kilometre menzilli İHA’nın savaş nedeniyle Ukrayna bölgesinden veya Suriye bölgesinden sinyal koptuktan sonra kendi kendine bu bölgeye kadar gelip düştüğü değerlendiriliyor.

Güvenlik güçleri tarafından olay yerinden alınan İHA, incelenmek üzere Ankara’ya gönderildi.

Mantar toplayan vatandaşlar buldu: Dağlık araziye Rus İHA'sı düştü - Resim : 3

Mantar toplayan vatandaşlar buldu: Dağlık araziye Rus İHA'sı düştü ile ilgili etiketler Gümüşhane İHA Rus