Manavgat'taki orman yangını büyüyor: "Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık"

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangını yerleşim alanlarına kadar sıçradı. Yangının çok büyük bir alanı etkilediğini belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen "Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık" dedi. Öte yandan yangının yerleşim birimlerine sıçradığı ve caddelerdeki bazı palmiye ağaçlarının yandığı görüntüler ortaya çıktı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, 4 ayrı noktada orman yangını çıktı. Havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü yangın bölgesinde alevler, yerleşim yerleri ve tarım alanlarına da sıçradı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere bölgeye hareket etti.

Manavgat'taki orman yangını büyüyor: "Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık"

Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgede çok sayıda kişiye ait zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda da etkili olan yangına, havadan ve karadan da müdahaleye başlandı. Yangın, bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da yayıldı. Bölgeyi tamamen duman kaplarken, yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere müdahale ediliyor.

Manavgat'taki orman yangını büyüyor: "Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık" - Resim : 2

MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI: NEREYE MÜDAHALE EDECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK

CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, nereye müdahale edeceklerini şaşırdıklarını belirterek vatandaşlara çağrıda bulundu. Sözen, "Yangın yerleşim yerlerine ulaştı, ev ve iş yerlerine zarar verdi. Yangın Manavgat merkeze sirayet ulaşmış durumda. Tahliye edilen yerleşim alanları var, can kaybı olmamasını umuyoruz. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede yayılıyor. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Vatandaşlarımızdan yangının olduğu bölgelerde araçlarıyla trafik oluşturmamalarını istiyoruz" dedi.

Manavgat'taki orman yangını büyüyor: "Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık" - Resim : 3

HASTALAR BAŞKA HASTANEYE NAKLEDİLDİ

Yangın, bölgedeki özel bir hastanenin yakınına kadar geldi. Alevlerin sirayet etme ihtimaline karşılık hastane tahliye edildi. Yatan hastalar başka bir hastaneye nakledilirken, alevler orman işletme ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle, hastaneye ulaşmadan kontrol altına alındı. Hastanenin Genel Müdürü Eşref Karamızrak, yangının hastane yakınına kadar geldiğini, ekiplerin müdahalesiyle hastaneye ulaşmadığını, tedbir amaçlı olarak da yatan hastaların başka hastanelere nakledildiğini söyledi.

Manavgat'taki orman yangını büyüyor: "Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık" - Resim : 4

KAYMAKAM YİĞİT: EVLER BOŞALTILDI

Manavgat'ın Yeniköy, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun bölgesinde de 4 noktada yangın çıktığı öğrenildi. Sarılar Mahallesi'ndeki orman yangını, yerleşim yerlerine de sıçradı. Manavgat Kaymakamlığı Yeniköy Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi için Muhtar Abdullah Zeki Kavuklu'ya talimat verdi.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı" dedi.

 

 

Manavgat'taki orman yangını büyüyor: "Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık" ile ilgili etiketler Manavgat Orman Yangını anlaya

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.