Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak istifasını duyurdu!

Macaristan'da çocuk istismarı suçundan mahkum olan bir kişiyi affetmesi, toplumun geniş kesimlerinden gelen tepkilerle karşılaşan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, yaptığı açıklamada hatasını kabul ederek istifa ettiğini duyurdu.

Nisan 2023’te çocuk istismarından hüküm giymiş bir kişiyi Cumhurbaşkanı olarak affetmesinin ortaya çıkması sonrasında Macaristan  Cumhurbaşkanı Katalin​​​​​​​ Novak’a başta muhalefet olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden tepki gösterildi. Tepkilerin artması üzerine Katar’da resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Novak, ülkeye döndü. Novak, paylaştığı video mesajla hata yaptığını ve görevinden istifa ettiğini duyurdu.

TEPKİLERE KARŞI KAYITSIZ KALMADI

Başbakan Viktor Orban da tepkilere karşı kayıtsız kalmadı. Orban, çocuk istismarından hüküm giymiş birinin affedilmesini ortadan kaldıran bir anayasal düzenleme önerisinde bulunacağını söyledi. Novak tarafından affedilen kişi, bir okulda çocuk istismarında bulunan bir yetkilinin işlediği suçları karartma ve bu cihetle suça ortaklık etme gerekçesiyle hüküm giymişti.

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak istifasını duyurdu! ile ilgili etiketler Macaristan Cumhurbaşkanı
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hasta ziyaretinde gülümseten diyalog! "Finike yoluna tünel isterim"

Antalya Şehir Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hasta arasında gülümseten diyalog yaşandı: "Ne istiyorsun deme sakın. Yoksa Finike yoluna tünel isterim."