Lukaşenko, ürünlere zam yapılmasını yasakladı

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, bugün itibariyle ülkedeki herhangi bir ürüne zam yapılmasını yasakladı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, bugün başkent Minsk'te ekonomik konuları görüşmek üzere gerçekleştirilen hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, Belarus'ta fiyat artışlarına 6 Ekim'den itibaren bir yasak getirileceğini söyledi.

Resmi kurum Belarus Telgraf Ajansı'nın (BelTA) aktardığı habere göre, toplantıda enflasyonla ilgili acil konular dile getirildi. Lukaşenko toplantıda adil fiyatlandırmayı sağlamak için yapılan kontrol ve eylemlerin eksik olduğunu belirterek sert eleştirilerini dile getirdi.

"YARINDAN DEĞİL, BUGÜNDEN İTİBAREN YASAK"

Toplantının ardından Lukaşenko yasak kararını, "6 Ekim'den itibaren fiyatlara zam yapılması yasaktır. Yasak! Bugünden itibaren. Yarından itibaren değil, bugünden itibaren. Gün içinde fiyatları şişirmesinler diye. Dolayısıyla bugünden itibaren fiyat artışları yasaktır" sözleriyle duyurdu.

Belaruslu lider kararın nedenini, "Çünkü fiyatlar bir noktada aşırı yükseldi. Bugün hâlâ fahiş seviyede ve yükselmeye devam ediyor" sözleri ile açıkladı.

 PİYASADAN AYRILMAYA ÇALIŞACAKLARA UYARI

Lukaşenko ayrıca, olası bir piyasadan ayrılma veya kapanma girişimine karşı da işletmeleri uyardı. Belarus lideri, "Herhangi bir mağazanın veya tesisin piyasadan ayrılmasından veya kapanmasından sorumlu tutulacaksınız" dedi.

Lukaşenko, bu talimatları ihlal eden, ihlallere katkıda bulunan veya dikkate almayanlar hakkında kararın savcılar ve Devlet Kontrol Komitesi tarafından verileceğini belirtti.

"FİYATLARI DÜŞÜRMENİN YOLUNU BULSAN İYİ OLUR"

Lukaşenko son olarak Başbakan Yardımcısı Nikolai Snopkov'dan fiyatları düşürmenin yollarını bulmasını istedi. Lukaşenko, Snopkov'a "Fiyatları düşürmenin yollarını bulsan iyi olur" dedi.

Lukaşenko, ürünlere zam yapılmasını yasakladı ile ilgili etiketler Belarus Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko
GÜNÜN VİDEOSU

Çin'de baharatlı taştan sonra şimdi de 'Izgara buz' satılmaya başlandı

Konu tuhaf yiyecek trendleri olduğunda "dibe vurmuşuz" gibi görünüyor: Çinli bir sokak satıcısı, internette viral hale gelen bir videoda görüldüğü gibi, ızgarada buz küpleri pişirirken karşımıza çıkıyor.