Levent Gültekin'e saldıranlar tutuklandı

Gazeteci Levent Gültekin'e Bakırköy'de düzenlenen saldırı ile ilgili gözaltına alınan 3 şüpheliden 2'si tutuklandı. Gültekin, saldırı sonrası yaptığı açıklamada saldırganların yakalanmasını beklemediğini söylemişti.

Gazeteci Levent Gültekin'e Bakırköy'de bir grubun saldırması ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Polis ekiplerinin olayla ilgili gözaltına aldığı 3 kişide 2'si tutuklanırken 1 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Levent Gültekin uğradığı saldırı sonrası Türkiye'de hukukun olmadığını savunarak saldırganların yakalanmasını beklemediğini iddia etmişti. Gültekin, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bakırköy Devlet Hastanesi’ne götürdü beni emniyet amiri arkadaşlar, onlarla beraber raporlar yazıldı. Raporu avukat aldı, sonra sormadım ki kaç günlük rapor alındı diye.

Benim ağrılarım vardı evime gittim. Avukat hanım alacaktı raporu sonra ben de unuttum kaç günlük rapor alındığını. Bu ülkeden umudum yok.

Çünkü şöyle bir duyguya sahibim yakalansalar ne olacak? Akşam darp raporu çıkarmak bile içimden gelmiyordu.

Bir anda dedim ki emniyet amirlerine ‘gidelim ne yapacağız raporu’ ‘Rapor olmazsa dava olmaz’ dediler. Ya arkadaş ‘ana muhalefet partisi lideri linç edilmiş, yakalanmış insanlar serbest bırakılmış, bana saldıranları yakalasanız bu ülkede hukuk yok ki’ dedim.

Herkes kimin yaptığını biliyor ama kimse bir şey yapmıyor. Yargı da bir şey yapamıyor. Bu aslında hepimiz için çok acı bir tablo. Umudumuzu kesmişiz yargıdan, hukuktan…

Daha doğrusu kendi devletimizden umudumuzu kestiğimizin bir göstergesi. Raporu merak etmemiş olmamın nedeni yargıdan umudum yok.

Bu insanlara bir şey yapılacağına dair beklentim kalmadığı için rapor 10 gün olsa ne olur 50 gün olsa ne olacak. Tahmin ediyorum o duyguyla raporu sormadım."

“KEFEN ARTIK SIRTIMIZDA GEZİYORUZ”

"Sonuçta kefen artık sırtımızda geziyoruz, sadece benim için değil ki. Bu ülkede ‘hukuk istiyorum, demokrasi istiyorum, insan gibi yaşamak istiyorum, yolsuzluğa karşıyım ‘diyen herkes, daha doğrusu iktidara ‘gözün üzerinde kaşın var’ diyen herkes sağına soluna bakarak yürümek durumunda artık, öyle bir duruma geldik.

Özellikle kamuoyunda, konuşan , program yapan, iktidara eleştiri yönelten, itiraz eden insanlar… Türkiye’de güvenlik sorunu had safhada şu anda. Can güvenliği sorun. Şu saldırı benim can güvenliğimin olmadığının göstergesidir artık."

“TÜRKİYE’DE HEPİMİZ ONUN KİMİN YAPTIRDIĞINI AZ ÇOK BİLİYORUZ”

İsmail Saymaz’ın ‘Saldırganlar nasıl tespit edilemez mi’ sorusuna ise Gültekin şu yanıtı verdi:

"Ben teşhis etmek istediklerinden emin değilim. Şu anda teşhis etmek isteyenler, teşhis ettiklerinde başlarının belaya girebileceğini düşünüyorlardır muhtemelen.

Teşhis etmemek bence onlar için kendi pozisyonlarını korumak adına çok daha faydalı bir durum gibi çıkıyor ortaya. Çünkü benden önce 14 gazeteci ve siyasetçiye saldırı oldu. Hiçbiriyle ilgili doğru düzgün bir işlem, yapılmadı. Gözaltına alınıyor, bırakılıyor.

Çünkü Türkiye’de hepimiz onun kimin yaptırdığını az çok biliyoruz. Sokaktaki çocuğa da sorsak o da biliyor.

Çünkü beni geçen hafta perşembe günü kimlerin tehdit ettiğini, kimlerin ‘sana gününü göstereceğiz’ dediğini ve bunlar bir partinin genel başkanı düzeyinde, milletvekili düzeyinde, belediye başkanı düzeyinde….

‘Sana bu lafları yediririz’ diye tehditler duruyor. Koskoca bir partinin genel başkan yardımcısı… Şimdi bunlar ortada dururken, iktidar kendi ortağını töhmet altında bırakacak bir teşhise yeltenmiyor çünkü, iktidar ortakları bozmak istemiyor. Bunu göze alamıyor. Oradaki polisin suçu yok muhtemelen. Çünkü o polise muhtemelen öyle bir talimat geliyordur."

Levent Gültekin'e saldıranlar tutuklandı ile ilgili etiketler Saldırı Gözaltı levent gültekin tutuklama