Kuzey Kore'de 67 yıl sonra bir ilk: Sandıktan 'hayır' oyu çıktı

Kuzey Kore'de 4 yılda bir yapılan yerel seçimler gerçekleştirildi. Ülkede 1956'dan beri ilk kez sandıklardan 'hayır' oyu çıktı. Seçime katılım oranı yüzde ise 99,63 olarak açıklandı.

Kuzey Kore'nin Kore Merkezi Haber Ajansı'na göre; 27 bin 858 Kuzey Kore vatandaşı, il ve ilçelerde yapılan yerel seçimlerde aday gösterildi.

67 YIL SONRA HAYIR ÇIKTI

Yüzde 99,63 katılımın gerçekleştiği seçimde belirlenmiş adaya onay veya ret oyu kullanıldı. İl halk meclisi adayları için seçmenlerin yüzde 99,91'inin evet oyu, yüzde 0,09'unun da hayır oyu verdiği belirtildi.

İlçe ve şehir halk meclisi adayları için de seçmenlerin yüzde 99,87'sinin evet oyu, yüzde 0,13'ünün de hayır oyu kullandığı aktarıldı.

Ülkedeki yerel seçimlerde 1956'dan beri ilk kez hayır oyu verildiği kaydedildi.

"İNSANLARIN OY HAKKI OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR"

İsmini vermek istemeyen Güney Kore Birleşme Bakanlığı yetkilisi, "Bu hareket, Kuzey Kore'nin seçimlerde insanların görüşlerini belirtmesine izin verdiklerini göstermek için yapılmış gibi duruyor ancak bu, insanların oy hakkı olduğunu garanti etmiyor." ifadesini kullandı.

Kuzey Kore'de 67 yıl sonra bir ilk: Sandıktan 'hayır' oyu çıktı ile ilgili etiketler Kuzey Kore yerel seçim
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hasta ziyaretinde gülümseten diyalog! "Finike yoluna tünel isterim"

Antalya Şehir Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hasta arasında gülümseten diyalog yaşandı: "Ne istiyorsun deme sakın. Yoksa Finike yoluna tünel isterim."