Küresel piyasalar FED Başkanı Powell'ın açıklamalarını bekliyor: Risk iştahı düştü

Kürsel piyasalar FED Başkanı Powell'ın Senato'ya sunacağı raporu bekliyor. FED'in para politikasına ilişkin sunulacak raporun ve gelecek döneme ilişkin yol haritası ile ilgili yapılacak açıklamanın piyasalarda oynaklığa neden olması bekleniyor. Öte yandan FED'in atacağı adımların bir resesyona neden olup olmayacağının belirsizliğini koruması, piyasaların fiyatlamasını zorlaştırıyor.

Fed'in gelecek toplantılarda atacağı adımların ABD ekonomisini resesyona sokup sokmayacağına ilişkin belirsizlikler piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Dün, New York borsasında endekslerin yüzde 2'den fazla değer kazanmasının ardından yeni günün açılışında Asya borsaları değer kaybederken, ABD ve Avrupa'da endeks vadeli kontratlar da pay piyasalarının yüzde 1'e yakın düşüşle açılacağına işaret ediyor.

FED BAŞKANI SENATO'YA RAPOR SUNACAK

Bugün, Fed Başkanı Powell'ın Senato'ya sunacağı para politikası raporu ve Fed'in gelecek dönemdeki yol haritasına ilişkin sözle yönlendirmelerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

Fed yetkililerinin devam eden şahin açıklamalarının hala agresif bir tonda olması bankanın gelecek dönem atacağı adımların ülke ekonomisini resesyon sokabileceği endişesini güçlendiriyor.

75 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIŞI MASADA

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek toplantıda Fed'in politika faizini 75 baz puan artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında da 75 baz puanlık artış ihtimali yüzde 46 seviyesinde bulunuyor.

Dün, açıklamalarda bulunan Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin enflasyonun oldukça yüksek ve tabana yayılmış durumda olduğunu belirterek, faiz oranlarının olması gereken seviyenin oldukça altında olduğunu kaydetti.

"FAİZİ ARTIRIN AMA İŞLEYİŞ BOZULMASIN"

Bankanın olabildiğince hızlı şekilde faiz artırması ve bunu yaparken piyasadaki işleyişi bozmamaya dikkat etmesi gerektiğini aktaran Barkin'in bu seneki toplantılarda oy hakkı bulunmuyor.

Öte yandan ABD'de dün açıklanan verilere göre, ülkede ikinci el konut satışları, konut fiyatlarının rekor seviyeye çıkması ve mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının artmasıyla mayısta aylık yüzde 3,4 ile Haziran 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. ABD'de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, mayısta yıllık bazda yüzde 14,8 arttı ve ilk kez 400 bin doları aşarak rekor seviyeye ulaştı.

BENZİNDE VERGİ İNDİRİMİ

ABD'de benzinde vergi indirimi için ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün harekete geçmesi beklenirken, artan resesyon endişesi petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Bugün yüzde 3,5 azalışla 19 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeye gerileyen Brent petrolün varil fiyatı 108,5 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,45, Nasdaq endeksi yüzde 2,51 ve Dow Jones endeksi yüzde 2,15 değer kazandı. ABD'de endeks vadeli işlem kontratları yeni güne satış ağırlıklı bir seyirle başladı.

Avrupa'da, enerji arz problemleri, pay piyasalarında dünkü yükselişi törpülerken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) şahinleşen para politikası tutumu ile tahvil faizlerine müdahale etmek için geliştirilen yeni araca ilişkin belirsizlikler de söz konusu seyirde etkili oldu.

Rusya'nın doğal gaz akışını kapasitenin yüzde 40'ına kadar indirmesi bölge ülkelerini konu hakkında önlemler almaya yönlendirirken, Alman hükümetinin 10 gün için acil müdahale planını açıklaması bekleniyor.

Küresel piyasalar FED Başkanı Powell'ın açıklamalarını bekliyor: Risk iştahı düştü ile ilgili etiketler rapor Fed senato küresel piyasa
GÜNÜN VİDEOSU

Deprem anında kaydedildi: Denizin ortasından dumanlar yükseldi

Bursa'da 5.1'lik Gemlik depreminin olduğu sırada denizin ortasından çıkan beyaz duman bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Deprem anında çekilen görüntülerde, denizin ortasından beyaz bir dumanın çıktığı görülüyor.