Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek

2021 Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başladı. Günler öncesinden vatandaşları bayram telaşı sararken, fiyatların geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 daha yüksek olduğu görüldü. İşte araba fiyatlarıyla yrışan kurbanlıklar...

2021 Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla Amasya'da kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı. 

KESİM FİYATA DAHİL EDİLİYOR

Türkiye'nin en önemli kırmızı et merkezlerinin başında gelen Amasya'nın Suluova ilçesinde kurbanlık telaşı bu yıl erken başladı. Amasyalı besici Hüseyin Yurtsever pandemi dolayısıyla fiyatların geçen seneye oranla arttığını ama kesimi kendilerinin yaparak vatandaşların cebine katkı sağlayıp bunu yansıtmamaya çalıştıklarını belirtti.

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek

"GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 20 YÜKSEK"

40 yıldır besicilik yaptığını ifade eden Yurtsever, "Besicilik mesleği bizde babadan gelen bir meslek. Çocukluğumuzdan beri hayvanların içerisinde büyüdük. Hayvan alım satımı yapıyoruz. Yem ve saman fiyatlarının arması ile kurbanlıklarda geçen seneye oranla fark var. 80 liraya aldığımız yem şuan 130 lira et fiyatlarında da korona dolayısıyla artış oldu. Geçen yıl 8 bin lira 9 bin liraya sattığımı büyük hayvanımız bu yıl 10 bin lira 11 liraya veriyoruz. Ahırımızda 400 kilo hayvan da var 800 kilo hayvan da var. Yani 10 bin liraya hayvanlarımız var, bir araba fiyatına da hayvanlarımız var" ifadelerini kullandı.

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek - Resim : 2

KESİM ÜCRETİ VATANDAŞA YANSITILMIYOR

Devletin koronavirüs dolayısıyla vatandaşlara ve esnaflarA desteklerinin olduğunu, kendilerinin de buna katkı sağlamak amacıyla mezbaha kurarak kesim ücretini vatandaşlara yansıtmadıklarını ve bu paranın vatandaşların cebinde kalacağını dile getiren Yurtsever, "Mezbaha kurduk vatandaşların cebinden artı ücret çıkmasın diye kesimini de biz yapacağız, gerekirse pay yapacağız katkıda bulunacağız" dedi.

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek - Resim : 3

"AMASYA KURBANLIKTA BİR NUMARA"

Amasya'nın ve Suluova etinin Türkiye de bir numara olduğunu söyleyen Yurtsever, "Bizler Suluovalı besiciler iddialıyız. Büyük şehirlere büyükbaş hayvan görüyoruz. Vatandaşlar Suluova ve Amasya deyince rağbet gösteriyor. Bu yıllardır böyle. Büyük şehirdeki insanlar Amasya deyince önce elma sonra kırmızı etin başkenti Amasya ve Suluova diyor" şeklinde konuştu.

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek - Resim : 4

HANGİ HAYVANLARDAN KURBANLIK OLUR?

Sıkı pazarlıkların yaşandığı satış alanlarında iyi kurbanlık seçmek çok önemli. Peki, kurban seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kurbanlık; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemez. Kısaca dört ayaklı hayvanlardan kurban olup iki ayaklı hayvanlardan kurbanlık olmaz.

Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da; deve 5, sığır ve manda 2, koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek - Resim : 5

KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık bakımından önemli.

Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz.

Ancak, hayvanın doğuştan bu özellikleri taşıması kurban edilmesine engel değil. Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez.

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek - Resim : 6

KURBANLIKLARIN YAŞI KAÇ OLMALI?

Kurbanlık hayvanların yaş sınırı, Hz. Peygamberin sünneti ile tespit edilmiştir.
Buna göre, devede 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma şartı aranır.

Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Koyunlardaki bu istisna bizzat Hz. Peygamber tarafından yapılmıştır.

Bunun yanında deve, sığır ve keçinin, koyuna kıyaslanarak besili olması halinde söz konusu yaşları doldurmadan kurban olabileceği söylenemez.

Kurbanlık fiyatları belli oldu! Geçen yıla oranla yüzde 20 daha yüksek ile ilgili etiketler Kurban Kurban Bayramı Kurbanlık bayram fiyat

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...