Kurban Bayramı öncesi büyükbaş hayvanlar aşılanıyor

Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri Kurban Bayramı öncesi büyükbaş hayvanları aşılıyor. Bayburt'ta çalışmalara başlayan ekipler büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapıyor.

Hayvan hastalıkları ile mücadele programı çerçevesinde şap hastalığı ile mücadele amacıyla her yıl uygulanmakta olan büyükbaş hayvanlarda şap aşılaması Bayburt'ta da devam ediyor. Kurban Bayramına az bir zaman kala, bayram öncesi büyükbaş hayvanlara köy köy gezerek sağlık taraması ve şap aşılarını yapan Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı veteriner hekimler, aşılamanın yanı sıra yeni doğan hayvanların tanımlanması, kayıt altına alınması için küpeleme işlemi de gerçekleştiriyor.

Aşılama ve küpeleme işlemi yapan veteriner hekimler, hayvanları olan çiftçilerin farklı sorunlarına da çözüm üreterek, yardımlarına koşuyor. Ortalama günlük bin ile bin 500 arasında aşılama ve küpeleme yapan veteriner hekimler, Kurban Bayramı öncesinde aşısı yapılmamış hayvan kalmaması için çaba sarf ediyor.

Bayburt'a 35 kilometre uzaklıkta bulunan Yaylapınar köyünde aşılama ve küpeleme çalışması yürüten veteriner hekimler, bununla birlikte her gün Bayburt'un en uzak ve yüksek rakımlı köyleri başta olmak üzere köy ve beldelerde soğuk havaya aldırış etmeden ahırlardaki hayvanlara ulaşarak aşılarını yapıyor.

Tavukları ve horozları sebebi bilinemeyen bir nedenden rahatsızlanıp ölen Emine Kaldırım'ın tavuklarını inceleyen veteriner hekimler, ölen tavuktan numune alarak incelenmesi için Bayburt'a götürdü. Veteriner hekimler, yaşayan ve hastalıklı halde olan tavukları muayene etti, Kaldırım'a yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiler. Muayenesi yapılan tavuk ve horozların ardından büyükbaş hayvanlarını aşılayan veteriner hekimlere teşekkür eden hayvan sahibi Kaldırım, "Veteriner hekimler Bayburt'tan geldiler Kurban Bayramı öncesi hayvanlarımı aşıladılar. Ben de onlara çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun, çok memnun oldum" şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı öncesi büyükbaş hayvanlar aşılanıyor ile ilgili etiketler Kurban Bayramı Bayburt byükbaş hayvan şap aşı
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlham Aliyev ve Fulya Öztürk arasındaki diyalog gündem oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan lideri İlham Aliyev'in Nahçıvan'da gazeteci Fulya Öztürk ile aralarında geçen diyalog sosyal medyada gündem oldu.