Kur korumalı hesapta kritik karar

Merkez Bankası, doların stabil kalması nedeniyle yaklaşık 100 milyar liranın çıktığı kur korumalı mevduattan (KKM) kaçışı durdurabilmek için attığı adımla oyunun kurallarını yeniden yazdı. Döviz artmazken KKM hesaplarındaki faiz oranlarının düşük kalması nedeniyle yatırımcı KKM’den çekmeye başlamıştı. Son karardan sonra nankalar dövizini bozduranlara diledikleri kadar faiz ödeyebilecek. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında faiz sınırını kaldırdı.

Kur korumalı hesapta kritik karar

Döviz mevduatını (DTH) bozdurup KKM TL mevduat ya da KKM katılım hesabı açtıranlara bankalar diledikleri kadar faiz verebilecek. TL tasarrufunu KKM’ye aktaranlar için faiz oranı değişmeyecek.

1 Ocak 2022 tarihinden bu yana bankalar KKM için politika faizinin 300 baz puan (yüzde 3) faiz verebiliyordu. 26 Ocak 2023 tarihi itibarıyla KKM hesabı açtıranlara yıllık yüzde 12 faiz ödeniyordu.

Dövizden KKM’ye geçişte muhtemel kur farkını mudiye Merkez Bankası ödüyor.

Bankaların yüksek faiz vermesi hâlinde KKM’nin yeniden cazip hâle gelebileceğini ifade ediliyor. Bankalardaki KKM 1 trilyon 470 milyar TL’ye kadar yükselmişti. Ancak 2022 yılının son ayında KKM tutarı 100 milyar TL’ye yakın gerileyerek, 1 trilyon 372 milyar TL seviyesine inmişti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin seçime kadar doları 19,23 TL’nin altında tutmak istediği dikkate alındığında TCMB’nin son KKM hamlesi ile dövizden TL’ye geçişi hızlanabileceği belirtiliyor.

Bankaların enflasyonun çok altında bir maliyet ile mevduat toplama fırsatını değerlendirmek için KKM’de faiz rallisine başlaması bekleniyor.

TCMB, yurt dışı muhabir bankalarda tuttuğu dövizin yüzde 40’ın TCMB’ye satan, kalan kısmı da KKM’ye yatıran bankalara yüzde 2 daha fazla TL verecek.
KKM’de faiz sınırının kaldırılması ile birlikte dövizi getiren bankaya yüzde 2 avantaj sağlanmasının döviz kurlarını gevşetebileceği belirtiliyor.

Kur korumalı hesapta kritik karar ile ilgili etiketler ekonomi TCMB Kur Korumalı Mevduat