Kritik anlaşma: Yunanistan'a saldıran Fransa'ya saldırmış sayılacak!

Yunanistan, AB'ye kendini ispatlamak için uluslararası hukuku ayaklar altına alarak 'Akdeniz'de AB'nin stratejik çıkarlarını koruyoruz' kisvesi altında Türkiye'nin doğalgazlarını adeta 'çalmaya' ve AB'ye sunmaya çalışmaya devam ediyor. ABD ve Avustralya'nın zarara uğrattığı Fransa, zararını Yunanistan üzerinden karşılamak için silah satmayı sürdürüyor. Fransa ve Yunanistan arasında kapsamlı bir savunma anlaşması imzalandı. Birine saldıran ikisine de saldırmış sayılacak. Muhalefet tepkili.

Yunanistan Parlamentosu, Fransa ile imzalanan Savunma ve Güvenlik Alanlarında İş Birliğine Yönelik Stratejik Ortaklık Anlaşması'nı onayladı.

Parlamentodaki oylamada iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi ile muhalefetteki Değişim Hareketi Partisi (KINAL), Yunan Çözümü Partisi ve bağımsız milletvekili Konstantina Adamu anlaşmaya "evet" oyu verdi.

ÇİPRAS'IN PARTİSİ 'HAYIR' DEDİ

Ana muhalefet Partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve Mera 25 partisinin tercihi ise "hayır" oldu.

MİÇOTAKİS, AKDENİZ'İ AB'YE SUNMA GAYRETİNDE

Parlamentodaki müzakerelerde Başbakan Kiryakos Miçotakis, anlaşmanın Yunanistan'ı Akdeniz'de güçlendireceğini ifade ederek bunun Avrupa’nın stratejik özerkliğine yönelik ilk cesur adım olduğunu savundu. Miçotakis, anlaşmanın Avrupa'nın Akdeniz'deki çıkarlarının korunması için yeni bir içerik sağladığını da ifade etti.

Anlaşmanın ulusal çıkarlar açısından avantajlı olduğunu belirten Miçotakis, "Hepimiz, Doğu Akdeniz'de kimin kimi 'casus belli' (savaş nedeni) ile tehdit ettiğini biliyoruz." diye konuştu.

MİÇOTAKİS, 'HAYIR' OYU VERENLERE YANIT VERDİ

Ana muhalefetin anlaşmaya yönelik eleştirilerine yanıt veren Miçotakis "Casus belli tehdidi ile karşımda Türkiye durduğunda endişeleniyorum. Benim büyük bir endişem var ve ülkeyi koruma altına almak öncelikli kaygımdır." yorumunda bulundu.

Miçotakis, anlaşma çerçevesinde Yunanistan'ın Fransa'dan 3 adet Balherra sınıfı fırkateyn alma kararına da dikkati çekerek Yunan Silahlı Kuvvetlerinin bu kararla güçleneceğini iddia etti.

Fransa'nın anlaşma çerçevesinde Atina'ya vermesi öngörülen desteği değerlendiren Miçotakis "Bir saldırı halinde Avrupa'nın tek nükleer gücü ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan tek Avrupa Birliği ülkesi (Fransa) ülkemizin yanında olacak." dedi.

ÇİPRAS, OLASI SONUÇLARIN FARKINDA: TEPKİ GÖSTERDİ

Ana muhalefet lideri Aleksis Çipras ise parlamentoda yaptığı konuşmada, anlaşmanın taraflar arasında denge oluşturmadığını ve Yunanistan'ın ulusal çıkarları ile örtüşmediğini belirtti. Çipras, anlaşmanın Yunanistan'ı yurt dışında son derece tehlikeli maceralara sürükleyeceğini ifade etti.

Anlaşmayı sert sözlerle eleştiren Çipras, "Fransa, Rafale (savaş uçağı) ve fırkateynler için, Yunanistan gibi borç yükü yüksek olan, borcu gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 210'una ulaşmış bir ülkeden, Yunan savunma sanayinin katılımına dair hiçbir garanti olmaksızın 7 milyar Euro alıyor." dedi.

FRANSA, KENDİ ÇEKİLDİĞİ AFRİKA'YA YUNANLILARI ÖLMEYE GÖNDERECEK

Anlaşmanın, onlarca Fransız askerinin hayatını kaybettiği Sahel'e Yunan askerlerinin gönderilmesine neden olacağını söyleyen Çipras, buna rağmen Türkiye ile deniz yetki alanlarında yaşanabilecek bir gerginlik sırasında Fransa'ya, Yunanistan'a yardım yükümlülüğü getirmediğini savundu.

Çipras, SYRIZA'nın iktidara gelmesi halinde anlaşmanın ilgili hükümlerini değiştireceklerini belirtti.

FRANSA, YUNANİSTAN İLE 'SAVUNMA, DIŞ POLİTİKA VE SİLAHLANMA' ANLAŞMASI YAPTI 

Yunanistan ile Fransa arasında 28 Eylül’de Paris'te imzalanan Savunma ve Güvenlik Alanlarında İş Birliğine Yönelik Stratejik Ortaklık Anlaşması, iki ülke arasında savunma, dış politika ve silahlanma konularında iş birliğini içeriyor.

BİRİNE SALDIRAN, İKİSİNE DE SALDIRMIŞ SAYILACAK

Anlaşma, taraflardan birinin, egemenlik alanında silahlı saldırıya uğraması halinde, diğer tarafın yardım etmesini öngörüyor.

Yunanistan, söz konusu anlaşmanın imzalanmasıyla Fransa'dan 3 adet Belharra sınıfı fırkateyn alacağını da duyurmuştu.

Kritik anlaşma: Yunanistan'a saldıran Fransa'ya saldırmış sayılacak! ile ilgili etiketler Fransa Yunanistan Akdeniz Türkiye savunma anlaşma silahlanma
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.