Kripto para piyasasına darbe üstüne darbe! Bitcoin kritik seviyenin altına düştü

Kripto para piyasasında en yüksek hacme sahip olan Bitcoin, bugün 19 bin doların altına kadar indi. Yatırımcılarını tedirgin etmeye devam edien Bitcoin’in değerindeki düşüş madencilerin de zarar etme riskini artırdı. Madencilerin zarar etmesi söz konusu olursa piyasada yeni bir satış dalgasının başlayacağından korkuluyor.

Kripto para piyasaları mayıs ayında yaşanan sert düşüşten sonra toparlanmakta zorluk çekiyor. En yüksek hacimli kripto para birimi Bitcoin, bugün kritik seviye olan 20 bin doların altına düştü hatta 18 bin dolar seviyesini bile gördü. Bitcoin’de günlük değer kaybı yüzde 5’e ulaşırken, son olarak 19 bin dolar seviyesinde bulunuyoe.

Kripto para piyasalarındaki düşüşte ABD’li düzenleyici kurumun bir kripto fonuna verdiği ret kararı ile merkez bankalarının enflasyonla mücadele kararlılıklarını vurgulaması da etkili oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) dün daha önce de reddettiği spot Bitcoin fiyatına dayalı bir borsa yatırım fonuna yine onay vermedi.

SEC son kararında dijital varlık yöneticisi Grayscale'in yatırım ürününün manipülatif eylemler ve uygulamaları önlemek için yeterli standartları karşılamadığını belirtti. Grayscale ise SEC’in Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesini reddetme kararına itiraz eden bir dilekçe verdi.

ABD tüketici enflasyonunun son 40 yılın zirve seviyelerinde seyretmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını 75 baz puan artırma kararının devam edeceği endişeleri de yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırdı. Mayıs ayında yaşanan Luna/Terra şokunun da devam ettiği piyasada Ukrayna’da devam eden savaşın riskli varlıklar üzerinde yarattığı riskler de etkisini sürdürdü.

Başlıca merkez bankalarının politika yapıcıları da dün, enflasyonla mücadeleye ekonomiye etkisi ne olursa olsun devam edeceklerini belirtmişti. Yatırımcılar, enflasyonu düşürmenin ne kadar zor olacağına dair fikir edinmek için bugün açıklanacak ABD çekirdek tüketim harcamaları verisini izleyecek.

Bitcoin’in değerindeki düşüş madencilerin de zarar etme riskini artırdı. Madencinin zarar etmesi söz konusu olursa piyasada yeni bir satış dalgasının başlayacağından korkuluyor.

Kripto para piyasasına darbe üstüne darbe! Bitcoin kritik seviyenin altına düştü ile ilgili etiketler Bitcoin kripto para piyasası
GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.