Fed'in faiz artırım kararı sonrası kripto para piyasası güçlendi: İşte güncel rakamlar...

ABD Merkez Bankası Fed, 3 yılın ardından faiz artırımına gitti. Fed'in niyetini belli etmesi ve hafif hafif faiz artırımı yapacağı sinyalini vermesinin ardından piyasalar da dengelendi. Kripto para piyasasını da rahatlatan bu kararın ardından coinler yükseliş trendine girdi. İşte 17 Mart Perşembe kripto para piyasasında son durum...

ABD Merkez Bankası Fed dün akşam saat 21.00'de faiz kararını açıkladı. Mart ayı itibariyle Fed, 3 yıldır artmayan faizleri yükseltme kararı aldı. 

ABD’de enflasyonun yükselmesini engellemek için faiz artırım hamlesinde bulunan Fed faizi yüzde 0.25’ten yüzde 0.50’ye çıkardı.

Fed’in faiz beklentilerinin gerçekleşmesi yatırımcıların öngörülerini netleştirdi. Bitcoin yüzde 5 oranında yükseliş gerçekleştirerek 41 bin doların üzerine çıktı.

FED'İN NİYETİ BELLİ OLDU, PİYASALAR DENGELENDİ

Fed’in faizi artırmasıyla başta Altın ve dolar kurunda hareketlenmeler görülse de kısa sürede toparlanmalar oluştu. Beklentilerin sona ermesi ve Fed’in niyetinin iyice belli olması piyasalarda dengeli hareketlere neden oluyor. Fed önümüzdeki 7 toplantı boyunca faiz artırma hamlesini masada tutacağını da açıkladı.

 

YATIRIMCILAR GÜVEN ORTAMINI HİSSETTİ

Fed'in faizi küçük dilimler halinde artıracak olması ve enflasyondaki harekete göre yön belirleme senaryosu da piyasalarda öngörülebilirliği artırdı ve yatırımcılar güven ortamını hissetti.

 

FED'İN FAİZ ARTIRIMI KRİPTO PARA PİYASASINI RAHATLATTI

Fed’in 3 yıl sonra faiz artırımını yapmasının ardından satış baskısı ve korku ortamı azalan Kripto Para piyasalarında rahatlama görüldü. Faiz kararının açıklanmasıyla birlikte Bitcoin’de güçlenme yaşandı.

Lider kripto para birimi Bitcoin yüzde 5’in üzerinde primle 41 bin 148 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bitcoin'in dominansı yüzde 44'e yaklaşmış durumda.

 

ETHEREUM'DA YÜKSELİŞ GRAFİĞİ

Güçsüz seyirden bir türlü çıkamayan Ethereum da Bitcoin’e ayak uydurarak yükseliş grafiği sergilemeye başladı.

Ethereum yüzde 6’ya yakın primle 2760 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ABD’de SEC’in açtığı davalardan kurtulma arefesinde olan Ripple yeteri kadar ivme yakalayamıyor. Ripple sakin seyirde 0.79 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

SHIBA VE DOGECOİN YÜKSELİŞ HAREKETİNDE

Şaka olarak ortaya çıkan sonrasında finansal değere ulaşan Dogecoin ve Shiba Inu küçük yükseliş hareketlerine sahne oluyor. Shiba Inu yüzde 4 primle 0.00002255 dolar, Dogecoin ise yüzde 5’ya yakın yükselişle 0.1182 dolar seviyesinde işlem görüyor.

EN ÇOK YÜKSELENLERDE SPEKÜLATİF HAREKET

En çok yükselen kripto paralara baktığımızda spekülatif hareketler olduğu görülüyor.

GMT yüzde 75 oranında yükselişle 0.6699 dolar, CELO yüzde 42 yükselişle 3,49 dolar, JASMY yüzde 40 oranında yükselişle 0,022 dolar, XNO yüzde 30 yükselişle 2,19 dolardan işlem görüyor.

EN ÇOK GERİLEYEN COİNLERDE DÜŞÜŞ YOK

En çok gerileyen kripto paralara baktığımızda OGN yüzde 13 oranında düşüşle 0,42 dolar, WAVES yüzde 9 oranında düşüşle 27.6 dolar, POLS yüzde 9 oranında düşüşle 1,50 dolar seviyesinde bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet / Burak Taşçı

Fed'in faiz artırım kararı sonrası kripto para piyasası güçlendi: İşte güncel rakamlar... ile ilgili etiketler faiz Bitcoin Fed karar ethereum
GÜNÜN VİDEOSU

Pendik Belediyesi'nde CHP'li meclis üyesinden İmamoğlu önergesi! Ahmet Cin'den manidar cevap!

Pendik Belediye Meclisi’nde CHP meclis üyesi, İmamoğlu‘nun Pendik Belediye Meclisine resminin asılması ile ilgili önerge verdi. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, "Siz ne zaman Cumhurbaşkanımızın resmini asarsanız ben de o zaman İmamoğlunun resmini asacağım!" diyerek teklifi reddetti.