Kosova Adalet Bakanı'ndan Başbakan'a ders gibi yanıt: Başbakan bilmiyor çünkü...

Kosova Meclisinde FETÖ'nün 6 üst düzey mensubunun sınır dışı edilerek Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili olarak olağanüstü oturum gerçekleştirildi. Başbakan'ın haberim yoktu sözlerine yanıt veren Adalet Bakanı Tahiri, "Bu sınır dışı edilen kişiler hakkında ilgili kurumlar hariç ne Cumhurbaşkanının ne Başbakanın ne Adalet Bakanının ne de bir başkasının bilgisi vardır çünkü Kosova Cumhuriyeti'nde yasa dışı bulunmayla ilgili sorumluluk poliste, İçişleri Bakanlığındadır" dedi.

Kosova Meclisinde 40 milletvekilinin talebi doğrultusunda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 6 üst düzey mensubunun Türkiye’ye sınır dışı edilmesiyle ilgili olağanüstü oturum düzenlendi.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar oturumda yaptığı konuşmada, yapılan eleştirilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

yagclar

"TÜRKİYE'DE DE ADİL YARGILAMAYA İNANMALIYIZ"

Kosova’nın Türkiye’nin partneri olduğunu kaydeden Yağcılar şunları dile getirdi:

İyi ilişkilerde bulunmamız gerekiyor. Kosova’ya koşulsuz desteğinden dolayı Türk devletine teşekkür etmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda en kısa zamanda gerçeklere ulaşıp Türkiye vatandaşları için Türkiye’de de adil yargılamaya inanmalıyız.
Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar

Kosova’daki Türk toplumu olarak Türkiye ile iyi ilişkilerden yana olduklarını dile getiren Yağcılar, “Bu durumda, tüm Kosovalıları ve Kosova hükümetlerini 2002 yılında iktidara geldiklerinden bu yana son 16 yılda koşulsuz destekleyen Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ı destekliyoruz." ifadesini kullandı.

tahiri

"GEÇTİĞİMİZ YIL KOSOVA'DAN 344 YABANCI SINIR DIŞI EDİLDİ"

Öte yandan Adalet Bakanı Abelard Tahiri de geçen yıl Kosova'dan 344 yabancı vatandaşın mahkeme kararı olmaksızın sınır dışı edildiğini aktararak, "Bu sınır dışı edilen kişiler hakkında ilgili kurumlar hariç ne Cumhurbaşkanının ne Başbakanın ne Adalet Bakanının ne de bir başkasının bilgisi vardı çünkü Kosova Cumhuriyetinde yasa dışı bulunma ile ilgili sorumluluk poliste, İçişleri Bakanlığındadır." dedi.

Tahiri, ayrıca her sınır dışı edilmenin, transferin ya da ihracın ilgili iki ülke iş birliğinde gerçekleştiğini söyledi.

"TERÖR ÖRGÜTÜ FETÖ KOSOVA'NIN DA ÜLKE GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR"

KDTP Milletvekili Fikrim Damka ise "Kosova kamuoyunda 'Gülenciler' olarak anılan suç şebekesi" ifadesini kullanarak, örgütün nihai hedefinin bir kişinin "peygamberleştirilmesi" ve laik devletin yok edilmesi olduğunu hatırlattı.
Damka, "On yıl önce 732 akademisyen, subay, gazeteci ve siyasetçi FETÖ örgütünün savcı ve yargıçları tarafından kumpas davalarında cezalandırıldılar. Alçak örgüt 15 Temmuz 2016'da Türk Silahlı Kuvvetlerinin silah, uçak ve helikopterlerini kullanarak darbe girişiminde bulundu. Bu felakette 248 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 196 kişi ise yaralandı. Sanıklar, davalarda FETÖ'nün darbe girişimini ve emirleri terörist elebaşı Fetullah Gülen'den aldıklarını anlattılar." şeklinde konuştu.

Kosova'dan sınır dışı edilen FETÖ mensupları hakkında da konuşan Damka, bu kişilerin öğretmen kisvesinde yasa dışı eylemlerde bulunduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sınır dışı edilen doktorun neyle suçlandığını iyi araştırın. Doktorun, Ergenekon davasında sahte belgeler ile davalara sızarak nasıl etkilediğini araştırın. Aynı şekilde 'Hizmet okulu' adı verilen okulun yıllık 60 milyon avro değerindeki cirosunu geniş bir şekilde araştırın. Bunlar nereye akıyor? Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığının bütçesi ile bu bütçeyi karşılaştırın."

Kosova Adalet Bakanı'ndan Başbakan'a ders gibi yanıt: Başbakan bilmiyor çünkü... ile ilgili etiketler FETÖ MİT kosova meclisi mahir yağcılar abelard tahiri fikrim damka