KOSGEB, pandemide zarar gören işletmelere faizsiz 100 bin TL kredi veriyor

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), pandemi sürecinde zarar gören işletmelerin istihdamlarını korumak ve istihdam sayısını arttırmak amacıyla 100 bin TL faizsiz kredi desteği sağlıyor.

KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, kurumun mikro işletmelere yönelik destek programı hakkında konuştu.

KOSGEB olarak pandemiden zarar gören işletmelerin istihdamlarını korumak, gördükleri yan etkileri azaltmak ve istihdam sayısını arttırma amacıyla yeni bir destek programının uygulamaya konduğunu ifade eden Çepni, “Bu kapsamda mikro işletmelere alacakları kişi başına 100 bin TL destek verilecek. Mikro işletmeler iki kişiye kadar eleman alabiliyorlar. Küçük işletmelerde alacakları kişi başına 100 bin TL destek alabilirken beş kişiye kadar iş imkanı verebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Destek için son başvuru tarihinin 31 Mart 2022 olduğunu ve il bazında kota bulunmadığını belirten Çepni, “Türkiye genelinde başvuru alınıyor istenilen kotaya ulaştığında, sonradan başvuranların yararlanamama gibi bir durumu söz konusu olabiliyor. Bu durumla karşılaşmamak için başvurularımızı son güne bırakmayalım. Afyonkarahisar’daki başvuru oranımız şu anda bizim beklenenin altında. Biz ilimizde yararlanabilecek işletmeleri ziyaret ederek seminerler veriyoruz. Hızlıca başvurularını yapmaya istihdam yaratmaya davet ediyoruz.” hatırlatmasında bulundu.

Başvuru şartları hakkında da bilgi veren Çepni, şu bilgileri aktardı:

2019 yılında 75 bin TL net satış hâsılatına sahip olan işletmeler başvurabiliyor. Projeden imalat sanayisi sektörü tümden yararlanabiliyor. Hizmet ve ticaret sektörlerinin de belli kapsamda olanları yararlana biliyor. İşletmeler web sitemizden detaylı bilgi alabilirler. İşletmeye alınacak elamanlarla ilgilide şartlarımız bulunuyor. İşletmeye alınacak personel mesleki veya teknik lise mezunu olması gerekiyor. Ya da üniversite mezunu olması gerekiyor.

Son üç yıl içerisinde 180 günden fazla prim günün bulunmaması, yabancı uyruklu olmaması şartı aranıyor. Ayrıca ödeneme aşamasında işletmenin vergi veya SGK borcunun da bulunmaması gerekiyor. Projemizde kadınlarımıza yönelik pozitif bir ayrıcalık yapılıyor. Projeye başvuran kadın işletme ise ve işletmeye kadın istihdamı yapılıyorsa kişi başına 10 Bin TL fazla destek ödemesi yapılıyor. Projemizden yararlanmak isteyen ilimizdeki tüm işletmeleri hızlıca başvuru yapmaya davet ediyoruz.

KOSGEB, pandemide zarar gören işletmelere faizsiz 100 bin TL kredi veriyor ile ilgili etiketler KOSGEB kredi

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

İtalya Başbakanı Meloni'nin Erdoğan'a bakışları gündem oldu!

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bakışları gündem oldu. O anların ardından Meloni'nin Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a olan bakışlarındaki hoşnutsuzluk akıllara geldi.