Koronavirüste yaygın belirtiler değişti: İşte en çok görülen 20 semptom

İngiltere'de yapılan bir araştırmada koronavirüste en sık görülen belirtilerin değiştiği tespit edildi. Yapılan araştırmada en çok öne çıkan belirtiler arasında baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük bulunuyor.

İngiltere'de 17 bin 500 kişiden gelen verilere göre, Kovid-19 testi pozitif çıkanların en yaygın bildirdiği semptom artık boğaz ağrısı. Öne çıkan diğer belirtiler ise; baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük.

İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) listesinde ilk sıralarda yer alan yüksek ateş ve koku/tat kaybı, son dönemdeki hastalarda eskisine göre çok daha nadir görülüyor. Ses kısıklığı, hapşırma, yorgunluk, kas ağrısı ve baş dönmesi, sık bildirilen belirtilerden.

Koronavirüste yaygın belirtiler değişti: İşte en çok görülen 20 semptom

"Zoe App" adlı uygulamanın verilerine göre, öne çıkan 20 Kovid-19 belirtisi sırasıyla şöyle:

Boğaz ağrısı - %58 oranda bildirildi
Baş ağrısı - %49
Burun tıkanıklığı - %40
Kuru öksürük - %40
Burun akıntısı - %40
Balgamlı öksürük - %37
Ses kısılması - %35
Hapşırma - %32
Yorgunluk - %27
Kas ağrısı - %25
Baş dönmesi - %18
Lenf bezlerinin şişmesi - %15
Göz ağrısı - %14
Koku hissinde değişim - %13
Göğüs ağrısı - %13
Ateş - %13
Terleme - titreme - %12
Nefes darlığı - %11
Kulak ağrısı- %11
Koku kaybı - %10

Koronavirüste yaygın belirtiler değişti: İşte en çok görülen 20 semptom - Resim : 2

BBC, bu tablonun diğer araştırmalarla da tutarlı olduğunu teyit etti. İngiltere'de rastgele seçilen 150 bin kişinin verilerine dayanan React-1 araştırmasına göre, pandeminin başından bu yana Covid semptomları değişti.

Bilim insanları, bunun nedeninin virüsün zaman içerisindeki değişimi ya da mutasyonu olabileceğini kaydediyor. Orijinal Wuhan varyantından bu yana birçok Covid varyantı ortaya çıktı. Son olarak Omicron varyantı hakim tür haline geldi.

Koronavirüste yaygın belirtiler değişti: İşte en çok görülen 20 semptom - Resim : 3

Imperial College London'dan React-1 araştırmacıları, bu varyantta koku ve tat kaybının en az görülen belirtiler olduğunu kaydetti. Bunun yerine hastalar daha çok grip benzeri semptomlar bildirdi.

Bu yılın Mart ayında hızla yayılan Omicron'un BA.1 ve BA.2 tipleri, bu değişimi getirdi. Ardından Omicron'un iki alt varyantı, BA.4 ve BA.5 hakim hale geldi ve virüsün yayılma hızını artırdı.

Koronavirüste yaygın belirtiler değişti: İşte en çok görülen 20 semptom - Resim : 4

Koronavirüste yaygın belirtiler değişti: İşte en çok görülen 20 semptom ile ilgili etiketler İngiltere araştırma belirti
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...