Koronavirüs'te vaka artışı sürerken aşı uyarısı: Eylül ayında ciddi sorunlar olabilir

Koronavirüs salgınında vaka sayısında artış devam ediyor. Türkiye'de 3. doz aşı olanların sayısının 28 milyon olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. vatandaşların yeni varyant için yapılan aşıları beklememeleri gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Baskın eylül ayında ciddi sorunlar olabileceğini vurguladı.

Koronavirüste vaka sayılarından artış sürerken, bayram sonrası hatırlatma dozlarının istenilen düzeyde olmaması uzmanları endişelendiriyor. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı son verilere göre ülke genelinde 3’üncü doz aşısını olanların rakamı 28 milyon sınırında dururken, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Baskın, vatandaşlara aşınızı bir an önce olun uyarısında bulundu.

"EYLÜL AYINDA CİDDİ SORUNLAR OLABİLİR"

Milliyet gazetesinden Mert İnan'a açıklamalar yapan Prof. Dr. Baskın, Dünya Sağlık Örgütü’nün var olan onaylanmış aşıların Kovid-19’u önleyici gücünün yeni Omicron varyantları ile azaldığını kabul ettiğini belirterek, şunları dedi:

“Yeni varyant virüslere karşı hazırlanan tek ve ikili yeni mRNA aşıları, BA.1 varyantına karşı daha etkili gözükse de henüz klinik çalışmalardan yeterli veri elde edilemediği için var olan mRNA aşılarının yerine önerilemeyeceği bildiriliyor. DSÖ yetkilileri, mevcuttaki onaylanmış aşılar ile aşılanmanın sürdürülmesini ısrarla öneriyor. Vatandaş ‘yeni aşıyı‘ beklemek yerine bir an önce mevcut onaylanmış, varyantlara etkili aşılardan yaptırmalı. Eylül ayına bu şekilde girersek sağlık sisteminde ciddi sorunlar olabilir.

En kritik döneme bu şekilde, maske kullanımı oranı ve aşılanma oranı düşük olarak girmemiz ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Eylülden itibaren kapalı alanlara gireceğiz ve okullar açılacak. ‘Yeni aşıyı bekleyin’ şeklindeki uyarılar doğru bir strateji değil. Çünkü yeni üretilecek mRNA aşılarının ne zaman hazır olacağı belli değil. Henüz FAZ 1 aşamasındaki bu yeni aşıların onaylanması ve insanların kullanılmasına sunulması için önümüzde uzun bir süre var.

Ayrıca Omicron’un yeni varyantları yaygın halde izleniyor. Ülkemizde de varyant araştırmaları yapılarak riskli bölgeler saptanıp gerekli önlemler alınmalı, test sayıları açıklanmalı.”

Koronavirüs'te vaka artışı sürerken aşı uyarısı: Eylül ayında ciddi sorunlar olabilir ile ilgili etiketler Uyarı vaka aşı
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.