Konut kredisinde faiz indiriminin ardından flaş değişiklik!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu ilk kez konut sahibi olacaklara faiz indirimini kolaylaştıran fırsatları kötüye kullanan ev sahiplerine ilişkin önlemler alınacak. Kararın açıklanmasının ardından konut fiyatlarını yükselten fırsatçılar fahiş fiyattan dolayı uygulamaya tabii olacak.

Son dönemde yaşanan konut sıkıntısı, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası özellikle tatil bölgelerinde artan talepler ve faizlerdeki indirim kararı fırsatçılığı da beraberinde getirdi. Yüksek kira, fahiş fiyatla karşılaşan vatandaşlar tüketici dernekleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, Maliye ve Ticaret Bakanlığı'na şikâyet yağdırıyor.
 

İLANLARDAKİ SATILIK EV FİYATLARI DETAYLI ŞEKİLDE TAKİP EDİLİYOR

 
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bazı internet sitelerinde fırsatçıların serbest piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak şekildeki fahiş artışları çok detaylı yakından takip ettiklerini duyurdu. Fahiş fiyat artışına karşı devreye alınan uygulamalar üzerinden gerekli tedbirlerin alınacağı vurguladı.
 
Konut kredisinde faiz indiriminin ardından flaş değişiklik!
 

BAKAN MUŞ: FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPILAMAZ

 
Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre;Ticaret Bakanı Mehmet Muş da konuya ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş fiyat artışı yapılamayacağını belirterek, "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu'na göre piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini, serbest rekabeti bozucu, tüketicinin malları ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulamaz.
 
Yine kira sözleşmeleri ve ücretlerinin belirlenmesi de Türk Borçlar Kanunu ile hüküm altına alınmıştır" dedi.
 

KONUTTA DENETİM ARTACAK

 
Hem Maliye hem de Ticaret Bakanlığı fahiş artışlar için gelen şikâyetler üzerine iki koldan inceleme yürütüyor. Konut satışındaki fiyat farklılıklarının tespiti için saha çalışmalarına ağırlık verilecek.
 
Konut kredisinde faiz indiriminin ardından flaş değişiklik! - Resim : 2
 
Özellikle kredi kampanyasından sonra konut satışlarıyla ilgili ilan edilen fiyat farkları tespit edilecek. Maliye, şikâyetlerin yoğunlaştığı Antalya ve ilçelerinde bin liradan 10-25 bin liraya çıkan artışları yakın takibe aldı.
 

FAHİŞ ARTIŞA "TAVAN" TALEBİ

 
Bakanlık, kiralık konut ve gayrimenkul satışların gerçek değerin üzerinden beyan edilmesi ve vergilendirilmesi amacıyla yoğun bir çalışma yürütüyor. Emlakçı odaları ile vergi daireleri bu konuda işbirliği yaparak vergi kaybı ve kayıt dışılığı önlemeyi amaçlıyor.
 
Konut kredisinde faiz indiriminin ardından flaş değişiklik! - Resim : 3
 
Bakanlık ekipleri denetimlerde 5 yıl içinde ev alıp satanların kira ve gayrimenkulün değer artışı üzerinde beyanname vermeleri gerektiğini anımsatıyor.
 
 
Sektör temsilcileri de kirada fırsatçılığın son bulması için geçici olarak zam sınırlaması, tavan getirilmesini önerdi. Ayrıca, beş yılı dolan kiracılardan rayiç bedel isteme süresinin 8 yıla çıkarılması da talepler arasında yer alıyor.
 
Konut kredisinde faiz indiriminin ardından flaş değişiklik! - Resim : 4
 
Konut kredisinde faiz indiriminin ardından flaş değişiklik! ile ilgili etiketler konut kredisi faiz oranı fahiş fiyat
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...