Ali Koç Haberleri

Ali Yıldırım Koç (d. 2 Nisan 1967, İstanbul), Türk iş insanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Ford Otosan ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı. 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı ve 2004-2017 yılları arasında başkanlığını yaptı.

Yaşamı
Rahmi Koç ve Çiğdem Simavi'nin oğlu olan Ali Koç, 2 Nisan 1967'de İstanbul'da doğdu. 1985'te Londra Harrow School'dan mezun oldu. Rice Üniversitesi'nde işletme üzerine lisans eğitimi aldı. Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yüksek lisansını tamamladı.Öğrencilik yıllarında aile holdinglerinin çeşitli kademelerinde görev aldı. 1990'da J.P. Morgan'da stajyerlik yaptı. Aynı yıl American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile iş hayatına başladı. Askerlik görevini 1992'te yerine getirdi. 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley'de analist olarak çalıştı. 1997'de Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak çalışmaya başladı ve sonraki yıllarda üst düzey görevlerde yer aldı.

2005'te Nevbahar Demirağ ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu.2012'de Rahmi Koç sonrasında Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. 2013'te Bank of America bünyesinde, tanınmış 13 lider ismin görev alacağı "Bank of America Küresel Danışmanlık Komitesi"ne girdi. 2016'da Mustafa Koç'un hayatını kaybetmesi sonrasında Koç Holding'in yönetim kurulu başkanlığına Ömer Koç geçti, Ali Koç ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atandı. 2017'de ise Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Yıl içinde Forbes Türkiye'nin “En Zengin 100 Türk” listesinde 700 milyon dolarlık servetiyle 50. sırada yer aldı.

Koç aynı zamanda Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koç Sistem, Koçtaş, Koç Finansal Hizmetler, Otokar, Otokoç ve Setur gibi şirketlerin de Yönetim Kurulu Başkanı, URAK - Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Başkan, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK’de Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Spor yöneticiliği
1907 Fenerbahçe Derneği
Ali Koç ağabeyi Mustafa Koç ile beraber 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı. Kuruluş amaçlarını "Fenerbahçe Spor Kulübüne hizmet" olarak açıklayan dernek, Fenerbahçeli çeşitli iş insanını bünyesinde barındırmaktadır. Fenerbahçe ile yakın ilişki içinde olan derneğin başkanlığını 2004-2017 yılları arasında Ali Koç üstlendi.[12][13] Koç, 2018 Fenerbahçe başkanlık seçimleri öncesinde 13 Kasım 2017 tarihinde dernek başkanlığından istifa etti. Başkanlık döneminde genel olarak 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftalarında 1907 Fenerbahçe Derneği, 1907 ÜNİFEB üyeleri ve binlerce Fenerbahçeli taraflar ile Anıtkabir ziyaretlerine katılması ile medyada yer buldu. Bu daha sonra gelenek haline geldi. Aynı zamanda 2016'da 1907 Fenerbahçe e-Spor kuruldu. Ali Koç Fenerbahçe başkanı olması durumunda e-spor takımının tamamen kulüp bünyesine alınacağını ifade etti. 2004 sonrasında ÜNİFEB ile Anıtkabir ziyaretleri, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda 1907 tribünün oluşturulması, kulüp tarihini işleyen Asr-ı Fener adlı eserin yayımlanması, "Fenerbahçe Destanı" adlı tiyatronun Anadolu'nun muhtelif yerlerinde gösterilmesi, 3 Temmuz süreci için adil yargılanma talebini ortaya koyan Adalete Fener Yak! kampanyası ile 500 binden fazla dijital imzanın toplanması ve e-spor takımın kurulması dernek başkanlığı döneminde faaliyete geçen şeylerdi.

Fenerbahçe SK
Fenerbahçe kongre üyesi olan Ali Koç farklı dönemlerde kulüp yönetiminde yer aldı. İlk kez 2006'da Fenerbahçe Yönetim Kurulu’na girdi. Koç'lar genel olarak spor kulüplerine üye olarak destek verse bile yönetimde yer almıyordu. Bu nedenle Ali Koç ailesindeki bir tutumu değiştiren isim oldu. Koç Feberbahçe'de Aziz Yıldırım'ın listesinde asbaşkanlığa kadar yükseldi ve iki dönem görevde kaldı. Asbaşkanlık döneminde ‘Kurumsal İletişimden Sorumlu Yönetici ve Fenerbahçe Koleji Yönetim Kurulu Başkanı’ olarak görev aldı. 2012'de ailevi nedenlerden dolayı yeni yönetimde görev almak istemedi. Sonraki yıllarda hem yönetim kurulu üyeliği hem de başkanlık görevi için adı geçen isim oldu. Koç bu dönemlerde Yıldırım'ı açık bir şekilde destekledi.

Koç'un Fenerbahçe yönetiminde olduğu dönemde Türk futbolu 3 Temmuz sürecini yaşadı. Koç hem bu süreçte hem de sonraki dönemlerde Fenerbahçe için etkin olan isimdi. Dava sürecinde ve kamuoyunda öne çıkan isimlerden oldu. "Adalete Fener Yak" kampanyası için toplanan 500 binden fazla imzayı Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teslim ederek istişarelerde bulundu. Süreç hakkında dönemin TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ı sert şekilde eleştirdi, sürecin çarpıtılarak anlatıldığını ifade etti. Aziz Yıldırım için de bu süreçte büyük bir liderlik gösterdiğini ifade etti. Fenerbahçe'nin şike yapmadığını ve camiaya "dünya spor tarihinde görülmemiş bir operasyon gerçekleştirildiğini" söyleyen Koç, evrensel hukuk kurallarına aykırı ve domino etkisi yaratan bir sürecin yaşandığını söyledi.

Başkan adaylığı
Ali Koç 2006'da Fenerbahçe yönetimine girmesi sonrasında sürekli olarak Aziz Yıldırım sonrasında potansiyel Fenerbahçe başkanı olarak görüldü. Aziz Yıldırım'ın yargıdaki durumu sonrasında ve 2013 sonrasındaki genel kurullarda başkanlık için adı geçen isimdi. Fakat Ali Koç bu dönemlerde beklenin aksine başkanlığa aday olmadı, hatta Aziz Yıldırım'ı desteklediğini açıkladı. Aziz Yıldırım da Ocak 2014'te gelecek yargı kararına göre kendisinden sonra Ali Koç'un başkan olmasını istedi. Aynı zamanda Mayıs 2015'te Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda "Benden sonra burada böyle çapulcular olacaksa yandık. Onun için Ali Koç'a rica ettim. Bıraktığım gün aday olacak, söz verdi. Onun için çapulçulara burada yer yok" sözlerini kullandı. Ali Koç ise kendisine olan güvenden dolayı teşekkür ederek kenetlenme ve birlik-beraberlik vurgusu yaptı. Fenerbahçe başkanlığının küçüklük hayali olduğunu söyleyen Koç, 24 Ekim 2016 günü Haziran 2018'deki seçimlerde aday olacağını açıkladı.Bir gün sonra Fenerbahçe hisseleri seans açılış itibarıyla en çok değer kazanan endeks hisseleri arasına girdi. Dünya gazetesinin haberine göre mevcut yönetimden duyulan hoşnutsuzluk, Ali Koç'un camiadaki deneyimi ve sevilen bir isim olması adaylığının borsaya pozitif yansımasını sağladı.

Aziz Yıldırım yargıtay kararı gelmeden başkanlığı bırakmayacağını belirterek seçimle gelenin seçimle gideceğini açıklamıştı. Koç, 21 Eylül 2017'de başkan adaylığını resmen açıkladı.

Ali Koç'un başkanlığa geldiği kongre 2-3 Haziran 2018'de yapıldı. Kongrenin ilk gününde mevcut başkan Aziz Yıldırım Ali Koç'a "sen futbolu çok iyi biliyorsun, gel futbolu sen yönet, ben amatör branşları yöneteyim, Fenerbahçe kazansın." önerisinde bulundu. Gergin geçen kongrede her iki adayın maddi yardım vaatleri ön plana çıktı. Aynı gün aday listeleri açıklandı ve Koç'un listesinde mevcut TÜSİAD başkanı Nevres Erol Bilecik de yer aldı.

3 Haziran 2018'de yapılan seçimlerde ise rekor bir katılım vardı. Oy kullanma hakkına sahip 26 bin 2 kişiden 21 bin 350 kişi oy kullandı ve Ali Koç 16 bin 92 oyla 20 yıldır başkanlık görevinde bulunan Aziz Yıldırım'ı geçerek Fenerbahçe'nin yeni başkanı oldu. Seçimden önceki hafta Borsa İstanbul'da hareketlenen Fenerbahçe hisseleri 4 Haziran 2018'de yüzde 10'un üzerinde değerlendi. Analistler bu yükselişi Ali Koç'un kulüp için ekonomik vaatlerine bağladı. Koç ve ekibi 5 Haziran 2018'de Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda taraftarların da katılımıyla mazbatasını aldı.

Düşünce dünyası
Ali Koç ağırlıklı olarak Fenerbahçeliliği ve Fenerbahçe yönetiminde olmasıyla medyada yer buldu. Babası Rahmi Koç çeşitli sohbetlerinde, Ali Koç ve Mustafa Koç'un evlerindeki garsonun etkisiyle Fenerbahçeli olduklarını söyledi. Mustafa Koç da babasını doğrulayarak, Ali Koç'a "başka seçeneğin yok, sen de Fenerbahçeli olacaksın” diyerek onun Fenerbahçe'yi tutmasında etkili olduğunu söyledi.

Koç Atatürk'ün hangi takımı tuttuğu tartışmalarına "Atatürk`ün hangi takımı tuttuğu önemli değil, önemli olan hangi takımın O`nun yolundan yürüdüğüdür" sözleriyle katıldı. Atatürk'ün Türkiye için attığı adımların birçoğunun kadınlara yönelik olduğunu söyleyerek "toplum olarak tarihimizde kadının yeri ayrıdır." ifadelerini kullandı.

2015 G20 Antalya zirvesi öncesinde Kapitalizmin gerçek bir sorun olduğunu, eşitliğin sağlanması için kapitalizmin yok edilmesi gerektiğini ve eşitsizliğin en azından minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini savundu. Yönetme yetkisini elinde tutanlar tarafından alınan önlemlerin aşırıya kaçması durumunda finansal kaynaklara erişimde sorun yaşanabileceğini belirterek ülkelerin eğitim, Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vermesi gerektiğini ifade etti. Eşitsizlik vurgularında sadece ekonomik değil, eğitimde fırsat eşitsizliği ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi birçok soruna dikkat çekti. Kendisini başka fikirlere açık ve iletişim kurmayı tercih eden biri olarak yorumladı.

Çok kutuplu dünyanın Türkiye gibi ülkelere yeni fırsatlar sunacağını savunurken, Çin'in çok yakın bir gelecekte dünyanın yeni süper gücü olacağını ifade etti. Orta Doğu'daki problemler dışında Avrupa'da popülist söylemlerin ve liderlerin ilgi çektiğini belirterek America First (Önce Amerika) ve America Only (Sadece Amerika) gibi yaklaşımların ABD'nin dünyadaki etkinliğini azaltacağı görüşünü paylaştı.