'YAŞ erkene çekilebilir, komuta kademesi değişmeyecek'

Gelen son dakika haberine göre; Yaz dönemi Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) çalışmaları başladı. Merakla beklenen görüşmelerde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'ndeki terfi, temdit ve emeklilikle masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayından sonra ise alınacak kararlar kesinleşecek. İşte kulislerde konuşulanlar...

TSK personelinin durumuyla ilgili çalışmalar Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

FETÖ’nün gizli yapılanma çalışmalarını önlemek ve ortaya çıkarmak için istihbarat raporları da değerlendirmede dikkate alınıyor.

BU AYIN SONUNDA YAPILACAK

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre TSK’da yaz dönemi YAŞ’ı genelde ağustos ayının ilk haftası içinde yapılıyordu. Ancak bu yıl Kurban Bayramı nedeniyle YAŞ’ın bu ayın sonuna doğru toplanabileceği belirtiliyor.

''YAŞAR GÜLER GÖREVE DEVAM EDECEK''

Kulislerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in hem yaş haddi, hem de görev süresi dolmadığı için mevcut görevine devam etmesinin beklendiği konuşuluyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda, Orgeneral Ümit Dündar kuvvet komutanlığındaki 2 yıllık görev süresini dolduruyor.

Henüz yaş haddini doldurmayan Orgeneral Dündar’ın da görev süresinin bir yıl uzatılabileceği belirtiliyor. TSK komuta kademesinde değişiklik olmayacağı da kulis bilgileri arasında.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda, geçen yıl görev süresi uzatılan Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün bir yıl daha göreve devam edebileceği konuşuluyor. Görev süresi uzamadığı takdirde Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu orgenerallik sırasında bekliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal da üçüncü yılını dolduranlar arasında. Oramiral Özbal’ın görev süresinin de bir yıl uzatılabileceği belirtiliyor. Bu kuvvette de Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramirallik sırasında bulunuyor.

'YAŞ erkene çekilebilir, komuta kademesi değişmeyecek' ile ilgili etiketler YAŞ Yüksek Askeri Şura Cumhurbaşkanı Erdoğan TSK kulis komuta kademesi