Kilis'e saldırılar bardağı taşıran damla oldu

Suriye tarafındaki Duvaybik'te dün Fırtına obüsleriyle vurulması çöken IŞİD'e ait binada 13 DAEŞ'li terörist ölürken, 7 DAEŞ'li terörist yaralandı. Binanın en alt katında bulunan 150 kadar Katyuşa roketinin de kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

Türkiye, Kilis'e atılan roket mermilerinin ardından terör örgütü DAEŞ'le mücadelede yeni bir dönemi başlatıyor. Türkiye'nin, DAEŞ'le mücadelede ABD ve Almanya başta olmak üzere uluslararası koalisyon ülkeleriyle vardığı mutabakatın ayrıntıları yeni dönemin yok haritasını da ortaya çıkardı. Buna göre, ilk aşamada Azez'in doğusundan Cerablus'a uzanan 8 kilometrelik bir alanda DAEŞ'e karşı temizlik operasyonu başlatıldı.

SÜPÜRME HAREKATI

Türkiye sınırından Suriye içlerine uzanan 18 kilometre derinliğinde bir alan acilen terör örgütü unsurlarından arındırılacak. Başlatılacak operasyonla birlikte DAEŞ, sınırlarımızdan süpürülecek. Koalisyon uçaklarının hava desteğiyle yürütülecek operasyon kapsamında Türkiye, operasyona sınırdaki obüs, tank ve havan topları ile katkı verecek. Olası tehditlere karşı operasyonel birlikler de hazır bekletilecek. DAEŞ'i süpürme operasyonuna özel eğitimli muhalif unsurlar da karadan katılacak. Uluslararası koalisyon, bu hattın uzun vadede korumasını üstlenecek.

ACİL ÖNLEM İHTİYACI

Koalisyon ülkeleriyle yapılan mutabakat, Türkiye topraklarına düşen roket mermilerine karşı acil önlem ihtiyacı üzerine gündeme geldi. Koalisyon ülkeleri ile yapılan görüşmelerde, “Kilis'in Halep'in kuzeyindeki alandan, hareketli pikaplar üzerinden atılan Katyuşa mermileri ile vurulduğu bilgisi aktarıldı.

Azez'in doğusundan Cerablus'a uzanan 8 kilometrelik bir alanda DAEŞ'e karşı temizlik operasyonu başlatılacak.

HAREKETLİ HEDEFLERE KARŞI ÖNLEM

Görüşmelerde “DAEŞ'in son saldırılarında doğrudan Türkiye'nin yerleşim alanlarını hedef aldığı, roketlerin yanlışlıkla düşmediği de vurgulandı.

DAEŞ'in hareketli hedeflerinin obüs ve tank gibi sabit hedeflere karşı etkili araçlarla vurulamadığı aktarılan görüşmelerde, Rusya'nın bölgede yarattığı tehdit dolayısıyla da daha etkin mücadele yürütülemediği belirtildi. Koalisyon ülkeleriyle mutabakat konusu alanın büyüklüğü de bu doğrultuda saptandı. DAEŞ'den temizlenecek alanın büyüklüğü, Katyuşa roketlerinin etkili menzili olan 17-18 kilometre aralığı olarak belirlendi.

ABD'den füze desteği

Türkiye - Suriye sınırına ABD'nin çok namlulu füze sistemi HIMARS'ın yerleştirilmesi konusunda Washington'la anlaşmaya varıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, füze bataryalarının Mayıs ayında Türkiye'ye gelmiş olacağını açıkladı. HIMARS füzeleri, uzun vadede Mare-Münbiç hattından Türkiye sınırına kadar olan bölgenin DAEŞ'den tamamen temizlenmesi görevini üstlenecek. Halen sınıra 30 ila 40 km. mesafedeki Münbiç bölgesini Fırtına obüsleri görebiliyor. Ancak obüslerin bu menziline karşı ABD'nin 90 km. menzilli füzelerinin daha etkili olacağı belirtiliyor.

DAEŞ karşıtı koalisyonun ABD'li komutanlarından General Peter Gersten de, HIMARS için çalışmaların sürdüğünü, sistemin “harika olduğunu söyledi. Gersten, “Menzili tam olarak erişmesini istediğimiz yere kadar ve bizim hava unsurlarımızla birleşmiş halde çalışacak. ifadesini kullandı.

Kilis'e saldırılar bardağı taşıran damla oldu ile ilgili etiketler Haber