Kılıçdaroğlu PKK bildirisi yayınlayan akademisyenlere sahip çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tokat'ta yaptığı açıklamada PKK'ya destek bildirisi yayınlayan akademisyenlere sahip çıktı. Kılıçdaroğlu 'Üniversite hocaları bildiri yayınlamışlar. Sen misin bildiri yayınlayan, onları da üniversiteden atıyorlar. Olmaz arkadaşlar. Niye atıyorsun?' ifadelerini kullandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Turhal temasları kapsamında partisince Mehmet Uzun Spor Salonu'nda düzenlenen Şeker Çalıştayı'nda çiftçilere seslendi.

İlçede iki gündür ziyaretlerde bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in ilk yıllarında ülkenin belli yerlerine şeker fabrikaları açıldığını hatırlatarak, "Fabrikaların açılması, çiftçinin ürettiği şeker pancarını satması demek, çiftçinin kazanması demek. Bir fabrikanın yapılması demek kişi başına düşen gelirin artması demek" ifadesini kullandı.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, OHAL mağduriyetlerinin giderilmesi için çaba harcadıklarını anlattı.

Meclis'teki dört siyasi partinin de darbeye karşı çıkarak Hükümete destek verdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. 4 siyasi parti de darbeye karşı çıktı. Eyvallah. Darbe olsun mu? Hayır. Demokrasi bizim uzun yıllardır mücadele verdiğimiz ve gelişmesini istediğimiz bir alan. Demokrasinin gelişmesi lazım" diye konuştu.

'MECLİSİ BOMBALAMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR'

Darbe girişimi sonrası yaşanan sürece de değinen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"15 Temmuz'dan sonra dediler ki 'Olağanüstü hal ilan edeceğiz'. Sayın Başbakan'a söyledim, 'Biz olağanüstü hale karşıyız.' 4 parti darbeye karşı mı? Karşı. Bir şey yapacaksan getir Meclis'e, oturup çıkaralım. Olağanüstü hali çıkardılar. Kanun Hükmünde Kararname. Zararı kimler çekti? Önce şunu söyleyeyim. Meclis'i bombalayan, vatandaşını öldüren, polisimizi öldüren, darbe girişiminde bulunanların süratle yargının önüne çıkarılması ve hesabının sorulması lazım. Nokta. Bunu kabul ediyorum. Meclis'i bombalamak kimsenin haddine değildir. Milli iradenin tecelligahı olan Meclis'i bombalamak kimsenin haddi değildir. Masum insanları öldürmek kimsenin haddine değildir. Demokrasiyi sonuna kadar savunacağız ama devleti yönetenler, yani hükümet olanlar her şeyi adalet içinde yapmak zorundadırlar. Adalet çok önemli ve soylu bir kavramdır. Hepimiz adaletten yana tavır takınmak zorundayız. Görüşümüz, inancımız farklı olabilir, yaşam tarzımız, boyunuz, yaşınız farklı olabilir, farklı şehirlerde oturabiliriz ama bu coğrafyada aynı havayı teneffüs ediyorsak hepimizin tek sığınacağı yer adalettir. Bir haksızlığa uğradığımızda adalete gideceğiz, başvuracağız. Adalet bu kadar önemli bir kavramdır."

Kılıçdaroğlu, ülkenin adaletle değil de kin, hınç, öfke ve intikam duygusuyla yönetilmesi durumunda mazlumların oluşacağına işaret ederek, bugün bir milyona yaklaşan mazlum insan bulunduğunu, bunlara "OHAL mağdurları" dediklerini söyledi.

Bazı öğretmenlerin sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işlerine son verildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sendikalı diye öğretmeni atıyorlar öğretmenlikten, devlet memurluğundan. Sendikalı olmak ne zamandan beri suç oldu? Anayasal haktır sendikalı olmak. Atamazsınız. Varsa bir kabahati verirsiniz mahkemeye, hakim atarsa eyvallah ama yargısız, sorgusuz, sualsiz, 'Ben seni devlet memuriyetinden atıyorum.' Olmaz. Üniversite hocaları bildiri yayınlamışlar. Sen misin bildiri yayınlayan, onları da üniversiteden atıyorlar. Olmaz arkadaşlar. Niye atıyorsun? Görüşünü beğenmiyor olabilirsin, düşüncesini beğenmiyor olabilirsin ama üniversiteler düşüncelerin özgürce dile getirildiği yerlerdir. Öyle kabul edeceksin. Devlet memurluğundan atıyorsun, lojmandan da atıyorsun. Adamı hapse atıyorsunuz. Eşi çıkıyor, 'Ev kiralayacağız kimse ev vermiyor.' diyor. Bankada üç beş kuruş parası var, çekmek istiyor bankadaki hesabına tedbir koyuyorsunuz. Anne geldi, kucağında çocuk. 'Bileziklerimi sattım şimdilik geçiniyoruz ama bunun parası bitince ben neyle geçineceğim.' Böyle bir şey olabilir mi? Darbeyi kim yaptı arkadaşlar? Uçağı kullanan yaptı. Talimat veren yaptı. Sen öğretmenden, memurdan ne istiyorsun, işçiden ne istiyorsun? Bir de diyorlar ki 'Bunları aldık görevden, memuriyetten attık.' Bir sigortalı işte de çalışmayacak. Ne olacak, eline silah alıp dağa mı çıkacak? Anayasa'da sosyal devlet dediğimiz bir düzenleme var arkadaşlar."

Kılıçdaroğlu PKK bildirisi yayınlayan akademisyenlere sahip çıktı ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...