Kılıçdaroğlu: Adı "Demokrasi İttifakı" olacak

Kayseri’de toplanan CHP il başkanları toplantısında partinin seçimlere yönelik stratejisi masaya yatırıldı. İl başkanlarının tamamına yakını Cumhurbaşkanı adayı olarak İlhan Kesici’nin ismini önerdi. Kılıçdaroğlu’nun, "“İtitfakın adı ‘demokrasi ittifakı’ olacak." dediği de öğrenildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, il başkanları toplantısında, partisinden istifa ederek İYİ Parti’ye katılan 15 milletvekilinin 24 Haziran seçimlerinde yeniden CHP’den aday olacağını söylediği öğrenildi.

Toplantıda söz alan il başkanlarından tamamına yakınının CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının İlhan Kesici olması yönünde görüşlerini beyan ettiği bildirildi.

CHP İl Başkanları Toplantısı dün Kayseri Erciyes’te bir otelde düzenlendi. Toplantı Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Alınan bilgilere göre toplantıda, CHP’nin erken seçimlere yönelik stratejisi tartışıldı. Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel de sandık güvenliğine ilişkin sunum yaptı. Kılıçdaroğlu’nun sandık güvenliği çalışmaları konusunda, “Oylar çalınacak gibi cümleler kurmayın. Bu seçmende olumluz algı yaratıyor. Biz bütün sandıklarda güvenliği sağlayacağız” dediği belirtildi.

İttifak

Kılıçdaroğlu’nun toplantıda ittifak çalışmalarına ilişkin olarak da il başkanlarını bilgilendirdiği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun, “İtitfakın adı ‘demokrasi ittifakı’ olacak. Önümüzdeki günlerde ortak bir deklarasyon yayınlayacağız” dediği öğrenildi.

Toplantıda konuşan 43 il başkanı seçimlere yönelik düşüncelerini dile getirdikten sonra Cumhurbaşkanı adayı olarak kimi görmek istedikleri konusunda görüşlerini ifade etti. Konuşan il başkanlarından tamamına yakınının İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’yi aday olarak görmek istediklerini söylediği öğrenildi. Birkaç il başkanının ise Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin adını gündeme getirdiği kaydedildi. Aday isimlerinin konuşulması üzerine Kılıçdaroğlu’nun, “Biz buraya aday belirlemeye gelmedik” ifadesini kullandığı belirtildi.

Sandık

Ancak Kılıçdaroğlu’nun daha sonra il başkanlarından Cumhurbaşkanı adaylığı için isim önerilerini, bir kağıda yazarak sandığa atmalarını istediği öğrenildi. Salonda sandık bulunamadığı için oteldeki “tip box” kusununun sandık olarak kullanıldığı belirtildi. Daha sonra il başkanları aday isimlerini kağıda yazarak sandığa attı.

Toplantıda konuşan il başkanlarının neredeyse tamamına yakının İlhan Kesici ismini önermesi nedeniyle, oylama sonucunda da Kesici isminin ilk sırada çıkması bekleniyor.

‘Açıklamadan önce Gül ile temasım olmadı’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamalarını Milliyet’e değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Sayın Gül’ün açıklamaları çok değerli ve çok önemli. Sağduyunun egemen olduğu açıklamalar ve ülkenin bugün içinde bulunduğu tabloyu en net şekilde dile getirdiği açıklamalar” dedi. Kılıçdaroğlu, “Kamuda şefaf bir yönetimin olması gerektiğini, liyakatin olması gerektiğini, hesap verilebilirlik ilkesinin olması gerektiğini, adaletin ve güçler ayrılığı ilkesinin olması gerektiğinin altını özenle çizdi. Bu, Türkiye’de bu konularda ciddi sorunlar yaşandığını gösteren önemli bir vurgu” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, “Gül’ün açıklamasından önce bir temasınız oldu mu?” sorusuna ise, “Hayır” yanıtı verdi.

Kılıçdaroğlu: Adı "Demokrasi İttifakı" olacak ile ilgili etiketler Kılıçdaroğlu