Kentsel dönüşümde önemli değişiklik! Kat maliklerinin anlaşma oranı değişiyor

Kentsel dönüşümde önemli bir değişikliğe gidiliyor. Ak Parti'nin bu hafta Meclis'e sunması planlanan kanun teklifine göre, kentsel dönüşümde kat maliklerinin anlaşma oranı değişecek. İşte detaylar...

Kentsel dönüşümde kat maliklerinin anlaşma oranı değişyor. 

Kentsel dönüşümde önemli değişiklik! Kat maliklerinin anlaşma oranı değişiyor

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı ve ilerleyen günlerde TBMM’ye sunulması planlanan kanun teklifine göre, kentsel dönüşümde kat malikleri anlaşma oranı üçte ikiden salt çoğunluğa çekilecek.

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu hafta meclisin gündemine sunulması beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası ile kentsel dönüşümlerde kat malikleri arasında yaşanan anlaşmazlıklardan kaynaklanan uzayan süreçlerin kısaltılması planlanıyor.

Mevcut yasaya göre, kentsel dönüşüm kararı için üçte iki çoğunluk aranıyor.

UZAYAN KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Teklifle bu oran salt çoğunluğa düşürülecek; kat maliklerinin yarısından bir fazlası ile karar alınabilecek. Teklifin komisyondaki görüşmelerinde, ortaya çıkacak olumlu ve olumsuz durumların etki analizi ele alınacak.

Teklifle, ulaşılamayan kat malikleri sebebiyle uzayan kentsel dönüşüm süreçlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Tebligat Kanunu’ndan kaynaklı gecikmeleri engelleyecek düzenlemelerin de yer aldığı teklifle kentsel dönüşümde hızlı sonuç alınması planlanıyor.

Kentsel dönüşümde önemli değişiklik! Kat maliklerinin anlaşma oranı değişiyor ile ilgili etiketler ekonomi kentsel dönüşüm AK Parti TBMM
GÜNÜN VİDEOSU

Tekirdağ'da pitbull dehşeti! Kadını ve köpeğini vatandaşlar zor kurtardı: Korku dolu anlar

Tekirdağ'da köpeği ile birlikte yürüyüşe çıkan kadın, ağızlıksız ve tasmalı bir pitbullun saldırısına uğradı. Vatandaşlar kadın ve köpeğini pitbullun elinden zor kurtardı.