Kazakistan ve Madagaskar'dan pedofilileri hadım etme kararı

Kazakistan'ın kısa süre önce pedofilileri ameliyatla hadım etme kararının onaylanmasının ardından Madagaskar'da da bu yasa tasarısı onaylandı. Bu iki ülkedeki yeni yasaya göre pedofililer ameliyatla hadım edilecek.

Kazakistan'ın, çocuklara yönelik seks suçlularının cinsel organlarının ameliyatla alınmasını öngören yasayı duyurmasından birkaç gün sonra benzer bir karar da Madagaskar'dan geldi. Madagaskar parlamentosu da pedofillerin işledikleri suçlardan dolayı ameliyatla hadım edilmesini öngören yeni yasayı onayladı.

YENİ YASA NASIL İŞLEYECEK?

Eski yasaya göre, reşit olmayan birine tecavüz etmekten suçlu bulunanlar 5 ila 20 yıl arasında zorunlu çalışmayla karşı karşıya kalıyordu. Ancak yeni yasa, 10 yaşın altındaki bir çocuğa tecavüz etmekten suçlu bulunanların ameliyatla hadım edileceğini ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılacağını belirtiyor. Kurban 10 ile 13 yaşları arasındaysa kimyasal olarak hadım edilecek ve 15 ila 20 yıl zorunlu çalışmayla karşı karşıya kalacak. Ancak tecavüzcü de reşit değilse, suçlu hadım edilmekten kurtulacak.

Uluslararası Af Örgütü'nün Doğu ve Güney Afrika Bölge Müdürü Tigere Chagutah, söz konusu kararı eleştirdi:

"Madagaskar'da tecavüz vakaları yeterince rapor edilmiyor; mağdurların ve ailelerinin korkusu nedeniyle failler genellikle serbest kalıyor. Küçüklere tecavüz etmekten suçlu bulunanlara ceza olarak zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele teşkil eden kimyasal ve cerrahi hadım etmenin uygulanması bu sorunu çözmeyecek."

Kazakistan ve Madagaskar'dan pedofilileri hadım etme kararı ile ilgili etiketler Pedofili Kazakistan Madagaskar
GÜNÜN VİDEOSU

Pendik Belediyesi'nde CHP'li meclis üyesinden İmamoğlu önergesi! Ahmet Cin'den manidar cevap!

Pendik Belediye Meclisi’nde CHP meclis üyesi, İmamoğlu‘nun Pendik Belediye Meclisine resminin asılması ile ilgili önerge verdi. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, "Siz ne zaman Cumhurbaşkanımızın resmini asarsanız ben de o zaman İmamoğlunun resmini asacağım!" diyerek teklifi reddetti.