Kayseri Kocasinan’da kuru yapraklar organik gübreye dönüşüyor

Kocasinan Belediyesi, mevsim şartlarından dolayı dökülen yaprakları toplayarak, gübreye dönüştürüyor. Daha güzel çevre için çalıştıklarını belirten Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, uygulama ile toprağın mineraller açısından zenginleştirildiğini ve daha verimli hale getirildiğini söyledi.

Yapılan her işin kalitesini ve verimini artırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Bunlardan biri olan uygulamamızla ağaç gazelleri ve biçilmiş çimler başta olmak üzere toplanan atıkları bir araya getirerek, organik gübre üretiyoruz. Bu gübreyi çeşitli bitkilerin daha kaliteli yetişmesinde kullanıyoruz. Örnek olan bu uygulamayla hem toprak mineraller açısından zenginleşiyor hem de daha verimli hale geliyor. Daha güzel çevre için hemşerilerimize en iyi hizmeti sunabilmek adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Kayseri Kocasinan’da kuru yapraklar organik gübreye dönüşüyor

Kocasinan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, Kocasinan sınırları içerisinde özellikle parklarda ağaçlardan dökülen yaprakları toplayarak uygun koşullarda bekletiyor. Toplanan yapraklar, serada oluşturulan havuzda muhafaza edilerek, kompost toprağa dönüştürülüyor ve üstün kalitede gübre elde ediliyor.

Kayseri Kocasinan’da kuru yapraklar organik gübreye dönüşüyor

KOMPOST TOPRAĞIN YAPILABİLMESİ İÇİN AŞAMALAR:

Öte yandan kompost toprağın yapılabilmesi için aşamalar ise şu şekilde gerçekleşiyor...

Özellikle parklardan gazel adı verilen kahverengi yapraklar toplanıyor.

Ardından çim biçmeden elde edilen çim atıkları ile muz kabuğu, yumurta kabuğu gibi mutfak atıkları harmanlanıyor.

Bu ürünlerin hepsi karıştırılıp ve belli zamanlarda sulanıp, devir daim yapılarak belirli bir zaman sonra kendi yapılarından kaynaklanan kimyasal etkileşimle kompost toprak haline gelip, gübreye dönüşür.

Kayseri Kocasinan’da kuru yapraklar organik gübreye dönüşüyor

Kayseri Kocasinan’da kuru yapraklar organik gübreye dönüşüyor ile ilgili etiketler Kayseri Kocasinan Belediyesi atık gübre Başkan Çolakbayrakdar kompost toprak
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.