Kayahan vefat etti, dava 6 yıl sonra açıldı!

Usta sanatçı Kayahan, vefat etmeden önce şarkılarının kendisinden habersiz internet ortamında satıldığı gerekçesiyle savcılığa başvurmuştu. Dava, usta sanatçının vefatından 6 yıl sonra açıldı.

Ünlü şarkıcı Kayahan, vefat etmeden önce şarkılarının izinsiz olarak internet üzerinden satışa çıkarılarak ticari menfaat elde eden internet siteleri ve sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Sabah'ta yer alan habere göre; Kayahan, şikayetinden altı yıl sonra şarkılarından haksız kazanç sağlayan kişilerin cezalandırılmasını sağlayacak.

5a2b5f43d3806c1224187e8d

Ünlü besteci Kayahan, sağlığında savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, bir müzik indirme sitesinde şarkılarının hukuka aykırı olarak yayınlandığını ve kendisine telif hakkı ödenmeksizin şarkılarından maddi gelir elde edildiğini iddia etmişti.

Yurt içi kaynaklı olduğu belirlenen bir site ile aralarında hiçbir sözleşme olmadığını fakat şarkılarının bu sitede internet üzerinden satıldığını ifade eden Kayahan, internet sitesi yetkililerinin kendilerine ticari çıkar sağladığını belirmişti. Kayahan, hak sahibi olarak; şarkılarını çoğaltıp dağıtarak kendisine ticari kazanç sağlayan söz konusu sitenin yetkilerinin tespit edilmesini ve cezalandırılmasını istemişti.

lkulu15_mehmet_yasin_kayahan_ve_ailesi2

KABUL ETMEDİLER

Ünlü besteci şikayetinden dört yıl sonra hayatını kaybetse de Kayahan'ın eşi İpek Açar ve iki kızı, söz konusu şikayeti takip etti. İstanbul Fikri Sinai Suçlar Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, ifadelerine başvurulan site yetkilisi beş kişi, üzerlerine atılan suçlamayı kabul etmedi. Savcılık, şüphelilerin söz konusu eserleri internet sitesinde izinsiz şekilde yayınlayarak manevi ve mali haklara tecavüz suçu işledikleri tespit etiğini ileri sürerek beş yetkili hakkında 'manevi haklara tecavüz' iddiasıyla dava açtı. Dava, Kayahan'ın ölümünden sonra mirasçısı olan eşi ve kızlarının davaya katılmasıyla Fikri Sinai Haklar Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Kayahan vefat etti, dava 6 yıl sonra açıldı! ile ilgili etiketler İpek Açar dava kayahan