Katil İsrail'in Refah katliamı sonrası ABD'den skandal açıklama! "Saldırı ABD'nin kırmızı çizgisini geçmedi"

Katil İsrail ordusunun Refah'taki çadır kampına havadan ve karadan saldırarak aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivili öldürmesine dünyanın dört bir yanından tepkiler gelirken ABD'den skandal bir açıklama geldi. Katliama 'çok trajik e üzüntü verici' demekle yetinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, "Saldırı ABD'nin kırmızı çizgisini geçmedi" açıklamasında bulundu.

Katliamlarına sürekli yenilerini ekleyen İsrail savaş uçakları binlerce Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine havadan ve karadan saldırı düzenledi. 

İsrail'in saldırılarına dünyanın dört bir yanında tepkiyle karşılanırken ABD'den skandal bir açıklama geldi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, günlük basın brifinginde, İsrail'in Refah'taki çadır kampına yönelik son saldırısını ve ABD yönetiminin tepkisini değerlendirdi.

SADECE 'YÜREK BURKAN GÖRÜNTÜLER' DİYEBİLDİ...

Kirby, İsrail ordusunun hafta sonu Refah'taki çadır kampına yönelik hava saldırısında aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivilin öldürüldüğünü ve bunun "yürek burkan" görüntülere neden olduğunu söyledi.

 

SALDIRI ÇOK TRAJİK VE ÜZÜNTÜ VERİCİYMİŞ...

"İsrail ordusunun, aralarında çocukların da olduğu onlarca masum Filistinlinin ölümüne neden olan hava saldırısının ardından Refah'tan hafta sonu gelen görüntüler yıkıcıydı. Bu görüntüler içler acısı ve korkunç. Bu çatışmanın sonucu olarak hiçbir masum can kaybı olmamalı." şeklinde konuşan Kirby, sivillerin ölümünü "çok trajik ve üzüntü verici" sözleriyle yorumladı.

İsrail'in söz konusu saldırıyla ilgili olarak başlattığı soruşturmanın sonucunu beklemek zorunda olduklarını kaydeden Kirby, birkaç kez sorulmasına karşın 26 Mayıs'ta İsrail'in düzenlediği saldırıyı doğrudan kınamaktan kaçındı ve "Masum sivillerin ölümünü kınıyoruz." demekle yetindi.

Katil İsrail'in Refah katliamı sonrası ABD'den skandal açıklama! "Saldırı ABD'nin kırmızı çizgisini geçmedi" - Resim : 2

"SALDIRI ABD'NİN KIRMIZI ÇİZGİSİNİ GEÇMEDİ"

Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın daha önce "İsrail Refah'a girerse silah yardımını durdurabiliriz" şeklindeki kırmızı çizgisinin aşılıp aşılmadığıyla ilgili sorulara, "İsrail'in son hava saldırısı, nüfusun yoğun olduğu yerlere kapsamlı bir saldırı" diyerek ABD'nin "kırmızı çizgisini geçmedi" şeklinde yanıt verdi.

"Refah'ta halen kapsamlı bir kara operasyonu olduğunu düşünmüyoruz. İsrail'in Refah'ı büyük birliklerle ezdiğini görmek istemiyoruz. Halen buna inanıyoruz ve o noktada değiliz." ifadelerini kullanan Kirby, İsrail ordusunun kendileriyle halen güvenilir ve uygulanabilir bir plan paylaşmadığını da sözlerine ekledi.

 

İsrail tanklarının Refah'ın bazı bölgelerini kuşattığı haberlerine de değinen Kirby, söz konusu tankların şehrin dış çeperlerini, Hamas'ın bağlantılarını kesmek amacıyla çevrelediğini ancak bundan sonraki muhtemel askeri adımları yakından takip edeceklerini bildirdi.

ABD'li Sözcü, İsrail'in Refah'a büyük bir saldırı düzenlememesi yönündeki uyarılarını yeniden yaparak, "Gazze'nin nüfus olarak Refah gibi yoğun bölgelerine hava saldırıları düzenlemenin zorluklarını bu son saldırı açıkça gösteriyor." dedi.

Katil İsrail'in Refah katliamı sonrası ABD'den skandal açıklama! "Saldırı ABD'nin kırmızı çizgisini geçmedi" ile ilgili etiketler İsrail Filistin ABD
GÜNÜN VİDEOSU

Sahibinden kaçan kurbanlık hayvan çatıya çıktı! Çıktığı damdan düşen hayvan kameraya böyle yansıdı

Konya'nın Kadınhanı ilçesinde kurban kesimi için hazırlanan büyükbaş hayvan, sahibinin elinden kaçarak çatıya çıktı. Çıktığı damdan düşen hayvanın güçlükle yakalandığı anlar cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.