'Kardeş Yumruğu' tatbikatı: Cumhurbaşkanı Erdoğan askerlere seslendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ile birlikte, Azerbaycan'daki yapılan 'Kardeş Yumruğu' tatbikatına katılan askerlere seslendi. Erdoğan, "Sizler dostlarınıza güç, düşmanlarınıza korku verdiniz" ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi:Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Kardeş Yumruğu" Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı'nın başarıyla tamamlanmasının ardından iki ülkenin ordu personelini tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüştüğü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın telefonundan tatbikata katılan personele hitap etti.

'Kardeş Yumruğu' tatbikatı: Cumhurbaşkanı Erdoğan askerlere seslendi!

ERDOĞAN: DOSTLARINA GÜÇ DÜŞMANLARINIZA KORKU VERDİNİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kardeş Yumruğu" Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı'nın başarıyla tamamlanmasının ardından telefondan hitap ettiği iki ülke ordusu personelini tebrik ederek, "Tek millet iki devlet anlayışı ile bu tatbikatı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz. Sizler dostlarınıza güç, düşmanlarınıza korku verdiniz" dedi.

Zorlu arazi ve hava şartlarında düzenlenen tatbikatın iki ülke ordusunun daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bundan sonraki harekatlarda da bu güç sizin en önemli dinamizminiz olacaktır. Türkiye ve Azerbaycan bu tatbikatlarla dayanışmasını, birlikteliğini geleceğe yönelik çok daha güçlenerek devam ettirecektir. Türkiye olarak biz tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizi candan seviyoruz. Candan sizi bağrımıza basıyoruz. Bu tatbikat da göstermiştir ki biz birbirimizle et ve kemik gibiyiz. Kimse bizi birbirimizden ayıramaz, Allah'ın izniyle de ayıramayacaktır. İlham Aliyev kardeşimi gösterdiği kardeşlik, sevgi dolayısıyla gönülden tebrik ediyor, sizleri gözlerinizden öpüyorum. Sağ olun, var olun."

'Kardeş Yumruğu' tatbikatı: Cumhurbaşkanı Erdoğan askerlere seslendi! - Resim : 2

ALİYEV: BİRLİĞİMİZ SARSILMAZDIR EBEDİDİR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de "Azerbaycan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ortak tatbikatının başarıyla sona ermesi dolayısıyla kutluyorum. Bu tatbikatın ismi 'Kardeş Yumruğu'dur. Bu, Türkiye-Azerbaycan birliğinin tezahürüdür. Birliğimiz sarsılmazdır, ebedidir. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan kardeşliği." ifadelerini kullandı.

'Kardeş Yumruğu' tatbikatı: Cumhurbaşkanı Erdoğan askerlere seslendi! - Resim : 3

"DOSTUMUZU BİRLİKTE DOST GÖRÜR DÜŞMANIMIZI DA BİRLİKTE DÜŞMAN BİLİRİZ"

Milli Savunma Bakanı Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Pirekeşkül Tatbikat Alanı’na geldi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov’un eşlik ettiği Bakan Akar tatbikat alanına gelişinde tören mangasını selamladı.

Daha sonra tatbikata ilişkin brifing alan Bakanlar Akar ve Hasanov beraberindeki komutanlarla birlikte seyir yerine geçti.

 kendilerine takdim edilen, üzerinde “Kardeş Yumruğu” yazılı tatbikat için özel hazırlanan şapkaları takan Akar ve Hasanov tatbikata katılan birliklerin komutanları ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin sonunda iki Bakan’ın başarı dilekleri ile tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü bölümü başladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar takip ettiği, ‘Kardeş Yumruğu’ Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı’nın ‘Seçkin Gözlemci Günü’ faaliyetinin ardından iki ordu personeline hitabında, “Türkiye ve Azerbaycan’a yönelik tehdit veya provokasyonun, nereden ve kimden gelirse gelsin her iki ülkeye yönelik olduğunu kabul ederiz. Dostumuzu birlikte dost görür, düşmanımızı da yine birlikte düşman biliriz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

 Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile ‘Kardeş Yumruğu’ Azerbaycan-Türkiye Birleşik Müşterek Tatbikatı’nın ‘Seçkin Gözlemci Günü’ faaliyetlerini takip etti. Pirekeşkül Tatbikat Alanı’nda gerçekleştirilen ve Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile takip ettiği faaliyetin ardından iki ordu personeline hitap eden Bakan Akar, dünyada ve bölgede belirsizlik, risk, tehdit ve tehlikelerin arttığı kritik bir dönemden geçildiğine dikkati çekti. “Bu hassas süreçte, ülkelerimizin ve milletimizin güvenliğinin sağlanması; ancak ve ancak etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya sahip olunması ile mümkündür” diyen Akar, güçlü bir ordu için modern harp silah, araç ve gereçlerinin yanı sıra bu imkanları kullanabilecek iyi eğitimli personelin varlığının da zaruri bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Tatbikatları, personelin harekat ortamının şartlarına göre eğitilmesinin en etkili yolu olarak nitelendiren Akar, “Personel, savaş zamanında neyi, nerede, ne zaman ve nasıl yapacağını tatbikatlar sayesinde uygulama yoluyla öğrenir, pekiştirir ve bu şekilde deneyim kazanır. Özellikle müşterek ve birleşik olarak icra edilen tatbikatlar orduların birlikte çalışma, koordinasyon ve harbe hazırlık yeteneğini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Nitekim TSK ile dost ve kardeş Azerbaycan ordusunun müşterek gerçekleştirdiği bu tatbikatı son derece anlamlı ve faydalı olarak değerlendirmekteyiz. Tatbikat ile iki ülke silahlı kuvvetlerinin, ülkelerimizin hak ve menfaatlerini korumadaki gücü ve kararlılığı en açık şekilde gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

'Kardeş Yumruğu' tatbikatı: Cumhurbaşkanı Erdoğan askerlere seslendi! ile ilgili etiketler Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan
GÜNÜN VİDEOSU

Sinan Akçıl'dan Cumhur İttifakı İBB Başkan adayı Murat Kurum'a özel seçim şarkısı: Aşkımız eser olur

Sinan Akçıl, Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum’a seçim şarkısı yaptı. Kurum'un sosyal medya hesabından paylaştığı "Aşkımız Eser Olur" şarkısı büyük beğeni topladı.