Karadeniz’de tarihi test! Sakarya Gaz Sahası'nda ilk ateş yandı

Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın ilk testi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı programla gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İnşallah buralardan da elde edeceğimiz veriler yeni müjdelerin de habercisi olacak. "2022 yılında 169 kilometre boruyu deniz dibine sereceğiz." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi'nden canlı bağlantı gerçekleştirdi. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın ilk testi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katıldığı programla gerçekleştirildi. 

 

Karadeniz’de keşfedilen doğalgazı ilk yakma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katılımıyla gerçekleştirildi.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki çalışmaları aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “100 yılın keşfini yapan Fatih Sondaj Gemisinden saygı ve muhabbetlerimizi iletiyoruz. Geçen yıl Ağustos ayının sonlarına doğru milletimizin hasretle beklediği müjdeyi yine bu güverteden paylaşmıştık. Aradan geçen bir yıl içerisinde üzerine koyarak ilerlemeye devam ettik. 320 milyar metreküplük ilk keşfimizin ardından 85 ve 135 milyar metreküplük ilave keşiflerle toplam 540 milyar metreküplük keşfimizin müjdesini milletimizle paylaşmıştık. Bugün de Kanuni Sondaj Gemimizin kuyu tamamlama işlemlerini yaptığı Türkali 2 kuyusu akış testini gerçekleştiriyoruz. Karadeniz Gazı bu gece alev alev gökyüzüne yükseliyor. Gökyüzünü aydınlatıyor. Bu yanan alev milletimizin geleceğini de aydınlatacak inşallah. Buna yürekten inanıyoruz. Burada çok hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Arkadaşlarımız gece gündüz burada bir emek sarf ediyor. Etaplar halinde hedefimize ilerliyoruz. Gemilerimizi alırken ortaya nasıl güçlü ve kararlı bir irade koyduysak bugünde Karadeniz gazını 2023’e yetiştirmek için aynı güçlü ve kararlı iradeyle işlerimize dört elle sarılıyoruz. Karadeniz’de bir yıl içerisinde 5 derin deniz sondajı tamamladı. Fatih Sondaj Gemimiz Türkali-1, Türkali-2 ve Türkali-3 tespit kuyularında tamamladı. Kanuni Sondaj Gemimiz geçtiğimiz Haziran ayında Türkali-2 kuyusunda kuyu tamamlama işlemlerine başladı. Tespit kuyularımızda keşfettiğimiz yerinde gaz miktarı da böylece doğrulamış olduk. Beş kuyumuzda 140 adet gaz ve su numunesi analizi tamamlandı. . Rezervuar koşullarının anlaşılması için bin 90 adet mini testi ve akışkan özellikleri, basınç ve sıcaklık ölçümlerini tamamladık. Daha önce Karadeniz gazını üç etapta karaya çıkartacağımızı ifade etmiştik. İlk aşama olan deniz tabanı doğalgaz üretim sistemlerinin tasarımını bitirdik. İlk etapta on kuyu için hazırlıklara başladık. Alınacak malzemelerin detaylı listesi hazırlandı. 2022 yılında 169 kilometre boruyu deniz dibine sereceğiz. Bütün etaplar birbiriyle entegre ve uyumlu şekilde ilerliyor. İkinci faz olarak adlandırdığımız karadaki doğalgaz işleme tesisinin temelini sizlerin de teşrifiyle bir buçuk ay önce Filyos’ta atmıştık. Son aşamada da her iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarını inşa edeceğiz” diye konuştu.

Karadeniz’de tarihi test! Sakarya Gaz Sahası'nda ilk ateş yandı

"KARADENİZ GAZI BÜYÜK BİR EKONOMİ VE İNSAN KAYNAĞININ OLUŞMASINA DA YARDIMCI OLUYOR"

Karadeniz gazının önemine dikkat çeken Bakan Fatih Dönmez, “İş takvimimiz hedeflediğimiz sürece uygun şekliyle ilerliyor. Biz burada sadece gazı çıkartmıyoruz. Karadeniz gazı beraberinde büyük bir ekonomi ve insan kaynağının da oluşmasına yardımcı oluyor. Yerli firmalarımız bu sürecin önemli parçası olacak. İnsan kaynağı anlamında da burada ciddi bir tecrübe ve birikim elde ediyoruz” dedi.

11 BİN KİLOMETREKARELİK SİSMİK TARAMA TAMAMLANDI

Bakan Fatih Dönmez, yeni müjdelerin habercisi olacak olan üç boyutlu ve 11 bin kilometrekarelik sismik taramayı tamamladıklarını ve yorumlama aşamasına geçildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Gazın karaya çıkartılması için ekiplerimiz büyük bir gayretle çalışırken bir taraftan da sismik aramalarımız devam ediyor. Sakarya Gaz Sahası’nda 3 boyutlu 11 bin kilometre karelik sismik taramayı tamamladık. Yorumlama aşamasına geçildi. İnşallah buralardan da elde edeceğimiz veriler yeni müjdelerin de habercisi olacak. Karadeniz gazının milletimizle buluşması için gece gündüz ter döken TPAO çalışanlarımıza, bizleri dualarıyla yalnız bırakmayan aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum. Yeni müjdelerle milletimizin huzuruna çıkmayı temenni ediyoruz.”

Karadeniz’de tarihi test! Sakarya Gaz Sahası'nda ilk ateş yandı - Resim : 2

 

İLK KEŞİF 405 MİLYAR METREKÜP

Fatih, Karadeniz’de ilk olarak Sakarya Gaz Sahası’nda Tuna-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirdi ve bu kuyuda toplam 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetti.

2020’de denizlerde dünyanın en büyük keşfini gerçekleştiren Fatih, akabinde Türkali-1 ve Türkali-2 ve Kuzey Sakarya sahanındaki Amasra-1 kuyularında sondajı tamamladı. Gemi, Amasra-1 kuyusunda da 135 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. Böylece Türkiye’nin Karadeniz’de derin denizde keşfettiği doğal gaz 540 milyar metreküpe ulaştı.
Fatih, son olarak da Türkali-3 tespit kuyusundaki sondajını tamamladı.

Türkiye’nin Karadeniz’deki diğer sondaj gemisi Kanuni ise Kasım 2020’de Karadeniz’e geçti. Burada bakım çalışmaları tamamlanan Kanuni, bu yıl Mayıs ayında Kuyu testleri ve kuyu tamamlama çalışmalarını yürütmek üzere Karadeniz’e açıldı ve bugün Türkali-2 kuyusunda akış testlerine devam ediyor.

"MESNETSİZ İDDİALARDA BULUNANLAR BUGÜN BURADA YANAN ATEŞE İYİ BAKSINLAR"

Konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, "Keşfettiğimiz gazın değerini mesnetsiz iddialarla düşürmeye çalışanlar, bugün burada yanan ateşe iyi baksınlar. Biz burada bilimle, teknikle, bilgiyle konuşarak birilerin yalanlarla, çarpıtmalarla, manipülasyonlarla oluşturmaya çalıştığı algıya da en güzel cevabı veriyoruz. Önümüzdeki yıl 169 kilometre boruyu denizin dibine döşeyeceğiz. Bu operasyon dünyanın en uzun derin deniz taban bağlantısı olacak" dedi.

“Rabbimden ülkemizi yangın ve sel başta olmak üzere her türlü afetten muhafaza etmesini diliyorum" diyen Erdoğan, 320 milyar metreküplük doğalgazın sadece Türkiye'de değil, dünyada da yankı uyandırdığını kaydetti.

Karadeniz’de tarihi test! Sakarya Gaz Sahası'nda ilk ateş yandı ile ilgili etiketler Karadeniz Recep Tayyip Erdoğan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Doğal gaz keşfi doğal gaz testi Fatih sondaj gemisi

Sitene Ekle