Kar yağışı için tarih verildi! Soğuk hava dalgası geliyor

İstanbul için beklenen kar yağışı henüz gerçekleşmedi. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, ocak ayının ortasını işaret ederek soğuk hava dalgasının geleceğini söyledi ve İstanbullulara kar yağışı müjdesi verdi. İşte detaylar...

Türkiye genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Beklenen soğuk havaların ülke genelinde henüz görülmemesiyle gözler ileri tarihlere çevrildi. Uzmanlar Aralık ve Ocak ayının ilk haftasında mevsim normallerinin üzerinde seyreden soğuk havaların, Ocak ayı ortalarında etkisini artıracağını düşünüyor.

Ocak ayının 15'inden sonra İstanbul ve bazı bölgelerde soğuk havaların etkili olabileceğini aktaran uzmanlar, 'kara kış' diye tabir edilen soğukların henüz görünürde olmadığını söyledi. Uzmanlar, ayın ortalarından sonra Marmara, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde kar yağışının görülmesini beklediklerini kaydetti.

Kar yağışı için tarih verildi! Soğuk hava dalgası geliyor

İklim değişikliği de küresel sorunlar listesinde yer alırken, buna bağlı olarak mevsim normallerinin dışında hava olayları da yaşanmaya devam ediyor. Ani ve anormal yağışlar, aşırı sıcaklıklar tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkiliyor. Türkiye, sonbahar mevsiminde hemen hemen hiç yağış almadı.

Kış mevsiminin ilk aylarında da kurak bir soğuk etkisini sürdürdü. Öte yandan Avrupa'da da mevsim normallerinin üzerinde bir hava sıcaklığı devam ediyor. Polonya, Danimarka ve Çekya'nın da olduğu 8 ülkede en sıcak Ocak ayının yaşandığı açıklanmıştı.

"ARALIK AYI MAALESEF KIŞ MEVSİMİNİN İLK AYI OLMASINA RAĞMEN KURAK GEÇTİ"

 İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sonbahar aylarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini aktaran Özdemir, “Hemen hemen bu aylarda hiç yağış almadık. Aralık ayı maalesef kış mevsiminin ilk ayı olmasına rağmen kurak geçti. Mevsim normallerinin ortalama 8 derece üzerinde bir sıcaklık ile seyretti. Ocak ayının ilk haftası da bu şekilde geçiyor. Bu durum hem İstanbul hem de Anadolu için de geçerli" ifadelerini kullandı.

"AKDENİZ’E SALI GÜNÜ KUVVETLİ BİR ALÇAK BASINÇ SİSTEMİ GELİYOR" 
 

Yüksek basıncın etkisiyle sis, buzlanma ve kuru soğuk gibi olayların olduğunu belirten Özdemir, “Önümüzdeki günlerde bu olaylar etkisini sürdürecek ancak bugün itibariyle alçak basınç sisteminin Karadeniz kıyılarında görüldüğünü söyleyebiliriz. Karadeniz ve Doğu Karadeniz’in yüksek kesimleri yağış alabilir. Akdeniz’e Salı günü kuvvetli bir alçak basınç sistemi geliyor” dedi.

"İÇ ANADOLU, DOĞU ANADOLU VE DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNİN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR YAĞIŞI OLACAK" 

Kar yağışının İstanbul ve Marmara bölgesinde şu anlık görünmediğinin altını çizen Özdemir, “İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı olacaktır. Şu anlık kuvvetli bir kar yağışının görünmediğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Kar yağışı için tarih verildi! Soğuk hava dalgası geliyor - Resim : 2

"ÇOK UZUN BİR SÜRE DEVAM EDECEK BİR SOĞUK HAVA DALGASI GÖRÜNMÜYOR" 

Kış mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başladığını kaydeden Özdemir, “Amansız bir soğuk olayı şu anda görünmüyor. Ancak Ocak ayının 15’inden sonra soğuk bir hava dalgası kendisini gösterecektir. Belki bu tarihlerde İstanbul’da kar yağışı alabiliriz. Ancak çok büyük bir soğuk kütlesi şu anlık görünmüyor. Tabii Ukrayna ve Sibirya üzerinden alçak basınç sisteminin değişikliğe uğraması durumunda tüm bu senaryolar değişebilir ve kar yağışı gelebilir. Ama çok uzun bir süre devam edecek bir soğuk hava dalgası görünmüyor” açıklamalarında bulundu.

"SOĞUK HAVA DALGALARI AMERİKA KITASINA DOĞRU AKTI" 

Avrupa’nın en sıcak Ocak ayını yaşamasıyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Özdemir, “Sistemlerdeki modellerde gördüğümüz kadarıyla, soğuk havalar Kuzey bölgelerde kaldı. Daha çok bu soğuk hava dalgaları Amerika kıtasına doğru aktı. Bu hava Avrupa’nın bir kısmını tek gördü. Yüksek basınç sırtları nedeniyle İskandinav yükseği ve Azor yükseği bunu engelledi. Yüksek basınçtan kaynaklı olarak son günlerde sis olayları da yaşanıyor” dedi.

"BARAJLARIMIZ DOLULUK ORANI YÜZDE 30 CİVARINDA YER ALIYOR" 

Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Barajlardaki su seviyesi de düştü. Barajlarımız doluluk oranı yüzde 30 civarında yer alıyor. Yağışların çok fazla olmaması durumunda yaz mevsiminde kurak bir döneme giriş yapabiliriz. Su açığımız var, sonbahar ve kış mevsiminin ilk ayları kurak geçti.”

METEOROLOJİ'DEN 14 İL İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI 

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü 6 Aralık hava durumu raporunu yayımladı. Rapora göre, bugün 14 il için kar yağışı uyarısı yapılırken Marmara Bölgesi'nde de yağmurlu bir hava beklendiği belirtildi.

Kar yağışı için tarih verildi! Soğuk hava dalgası geliyor ile ilgili etiketler hava durumu İstanbul