Japonlar sonunda bunu da yaptı: Yalanabilir televizyon

Japon bilim insanı Homei Miyashita 'Yalanabilir televizyon' geliştirdi. Geliştirlen ekran ile kullanıcılar farklı tatları bir sprey yardımıyla deneyebiliyor. Söz konusu teknolojiyi geliştiren Japon bilim insanı “Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yemek gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmak” dedi.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Geliştirdiği teknolojilerle öne çıkan Japonya'dan çok ilginç bir hamle geldi. Meji Üniversitesi'nden Prof. Homei Miyashita'nın geliştirdiği ekran prototipi 10 farklı aroma içeren spreylerin, farklı yemek tatlarını taklit etmesine dayanıyor.

Japonlar sonunda bunu da yaptı: Yalanabilir televizyon

Reuters'te yer alan habere göre, "TV'yi tat" (TTTV) projesini geliştiren Miyashita, Covid-19 döneminde bu tür bir teknolojinin insanların dış dünyayla bağlantı kurma ve etkileşim kurma şeklini iyileştirebileceğini söyledi. Miyashita “Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yemek gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmak” ifadelerini kullandı.

Japonlar sonunda bunu da yaptı: Yalanabilir televizyon - Resim : 2

Miyashita, yemeğin tadını zenginleştiren bir çatal da dahil olmak üzere, lezzetle ilgili çeşitli cihazlar üreten yaklaşık 30 öğrenciden oluşan bir ekiple çalışıyor. TTTV prototipini geçen yıl içinde yaptığını ve ticari bir versiyonun yapımının yaklaşık 100.000 yen olduğunu söyledi. Japon bilim insanı potansiyel uygulamalar arasında şarap garsonları ve aşçılar için uzaktan eğitim, tatma oyunları ve sınavların yer aldığını sözlerine ekledi.

Japonlar sonunda bunu da yaptı: Yalanabilir televizyon - Resim : 3

Miyashita ayrıca, bir dilim kızarmış ekmeğe pizza veya çikolata tadı uygulayabilen cihazlar için sprey teknolojisini kullanma konusunda şirketlerle görüşmelerde bulunuyor.

Japonlar sonunda bunu da yaptı: Yalanabilir televizyon ile ilgili etiketler Japonya televizyon yalanabilir tv
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.