Jak Kamhi'nin son arzusu yerine getiriliyor

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Türk sanayiinin önde gelen isimlerinden Profilo'nun kurucusu Jak Kamhi'nin vasiyet talebinin yerine getirilmesi için talimat verdi. Son arzusu Türkiye'de defnedilmek olan Kamhi'nin cenazesi, özel uçakla ülkeye getiriliyor.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Türk sanayiinin kurucularından ve Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden ve Profilo'nun kurucusu Jak Kamhi, 95 yaşında ABD'de hayatını kaybetti.

Türk Yahudi Toplumu'ndan yapılan açıklamada vefata ilişkin şu ifadelere yer verildi;

"Değerli büyüğümüz, devlet üstün hizmet madalyası sahibi, özverili & başarılı çalışmaları ve vizyonuyla sevdalısı Türkiye'mizi & toplumumuzu her alanda en iyi şekilde temsil etmiş, iş hayatının duayeni Jak Kamhi'yi kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz."

ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ, SON ARZUSU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öte yandan Florida eyaletinde yer alan Miami şehrinde vefat eden Kamhi'nin Türkiye'de defnedilmek üzere vasiyetinin olduğu ortaya çıktı.

Kamhi'nin oğlu Jefi Kamhi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşarak bu vasiyetten bahsetti. Bunun üzerine devreye giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenazenin Türkiye'ye getirilmesi talimatını verdi.

SuperHaber'in edindiği bilgiye göre; Kamhi, şu sıralarda özel bir uçakla Türkiye'ye getiriliyor ve İstanbul'da defnedilecek.

Jak Kamhi'nin son arzusu yerine getiriliyor

JAK KAMHİ KİMDİR?

Türkiye’deki birçok ev aletinin ve beyaz eşyanın ilk üreticisi olan Kamhi, 1925 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu Tepebaşı’nda geçen Kamhi, Saint Michel Lisesinden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldıktan sonra iş hayatına atıldı.

Meslek hayatı boyunca pek çok başarıya imza atan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi birçok kuruluşta uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı.

Türkiye’nin dış tanıtımına katkılarından dolayı 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülen Jak Kamhi, 500. Yıl Vakfı’nın da uzun yıllar başkanlığını yürütmüştü.

ROKETLİ SUİKAST GİRİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ

Kamhi Ailesi iş yaşamıyla olduğu kadar yaşadıkları olaylarla da zaman, zaman gündeme gelmişti. Ailenin en büyüğü Jak Kamhi’ye 28 Ocak 1993 günü roketli saldırı yapılmak istenmişti. Saldırganların law silahını ateşlemekte gecikmesi ve Kamhi’nin korumalarının durumu fark ederek ateş etmesi üzerine suikast girişimi başarısız olmuştu.

Jak Kamhi'nin son arzusu yerine getiriliyor ile ilgili etiketler Cumhurbaşkanı Erdoğan vasiyet Türkiye ABD Miami jak kamhi Profilo
GÜNÜN VİDEOSU

Şampiyon Galatasaray, Florya'da taraftarıyla buluştu! Muhteşem kutlama

Süper Lig'de bitime 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan Galatasaray, Ankara deplasmanından evi Florya'ya döndü. Galatasaray’da futbolcular, teknik ekip ve yönetim kurulu üyeleri, şampiyonluğu Florya Metin Oktay Tesisleri’nde sarı-kırmızılı taraftarlarla kutladı.