İzmir-İstanbul Otoyolu tıkır tıkır işliyor

Türkiye'ye kazandırıla dev projelerden İzmir-İstanbul Otoyolu ile Osmangazi Köprüsü, haziran ayında araç geçiş garantisi sayısını yüzde 100 aştı. Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, ortaya çıkan rakamlar ile muhalefetin bu konudaki algısının çöktüğünü söyledi.

Muhalefetin "Yap-İşlet-Devret" modeli ile yapılan dev otoyol projeleri için yapılan 'hazine garantisi' algısı çürüdü. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre, İzmir-İstanbul otoyolu ve Osmangazi Köprüsü'nde garanti edilen günlük araç sayısı aşıldı. Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, bugünkü köşe yazısında otoyolun hem her etabında garantiyi karşılama oranının yüzde 100'ü geçtiğini belirtti.

Güngör, pandeminin etkilerinin azalmasıyla sayıların daha da artmasının beklendiğinin altını çizerek, otoyol ve köprünün 2035'te devlete devredileceğini söyledi.

Dilek Güngör'ün "İzmir otoyolu kendini kurtardı" başlıklı köşe yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Muhalefetin otoyol ve köprülerle ilgili her fırsatta diline doladığı 'garanti ücreti'yle ilgili algı operasyonu çürüdü. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan İzmir otoyolu ve Osmangazi Köprüsü'nde devletin garanti ettiği günlük araç sayıları aşıldı. Haziranda İstanbul-İzmir Otoyolu'nun hemen hemen her etabında garantiyi karşılama oranı yüzde 100'ü geçti. Ağustos 2019'da tüm etapları devreye alınan otoyolda, 2020'nin ikinci yarısında da geçiş sayıları garanti edilenin üstüne çıktı. Pandeminin etkisinin tamamen kalkmasıyla birlikte rakamların daha da artması bekleniyor. Böylece, Hazine kasasından yolcu garantisi karşılığı tek kuruş harcanmadan ülke dev eserler kazanmış olacak. Otoyol ve köprü, 2035'te devlete devredilecek."

HER ETAPTA GARANTİ AŞILDI

"Karayolları Genel Müdürlüğü'nün resmi verilerine göre, İzmir-İstanbul Otoyolu'nun birinci kesimini içeren Hersek-Orhangazi arasında haziranda günlük ortalama geçişler 42 bin 176'yı buldu. Devletin garantisi olan 40 binin üzerine çıkıldı. Otoyolun Orhangazi-Bursa kuzey arasındaki bölümünde ise garantiyi karşılama oranı yüzde 128'e ulaştı. Haziranda garanti edilen araç sayısı günlük 35 bin araç olarak belirlenen kesimden, 45 bine yakın araç geçti. Bursa Batı-Balıkesir Batı arasındaki üçüncü kesim ise en çok kullanılan bölüm oldu. Devlet bu kesim için 17 bin araç geçiş garantisi vermişti. Bu kesimde günlük ortalama araç sayıları 24 bini aştı. Neredeyse garantiyi karşılama oranı yüzde 143'leri buldu. Otoyolda garanti araç sayısını haziranda tek tutturamayan kesim Balıkesir Batı ve İzmir arasındaki bölüm oldu. Ancak orada dahi pandemiye rağmen garanti edilen geçiş sayısının yüzde 71'ine ulaşıldı."

İzmir-İstanbul Otoyolu tıkır tıkır işliyor ile ilgili etiketler Osmangazi Köprüsü Araç izmir istanbul otoyolu geçiş hazine garantisi