İtalya'dan yeni koronavirüs kararı! Binlerce vatandaş protesto etti

İtalyan hükümeti, Delta varyantı nedeniyle Covid-19 vakalarının artması üzerine yeni alınan tedbirleri açıkladı. Buna göre olağanüstü hal (OHAL) uygulaması yıl sonuna kadar uzatılırken, 6 Ağustos tarihinden itibaren kapalı mekanlar ve etkinliklere giriş için Yeşil Kart uygulaması şartı aranacak.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Perşembe günü Bakanlar Kurulu'nun kanun hükmünde kararnameyi onaylamasının ardından düzenlenen basın toplantısında ''Delta varyantı ciddi bir tehdit. 'Yeşil Geçiş', keyfi bir uygulama değil, ekonomik faaliyetlerin açık tutulabilmesi için bir koşuldur. Aşı olmamak demek her şeyin yeniden kapanması demek" ifadelerini kullandı.

 İtalya'dan yeni koronavirüs kararı! Binlerce vatandaş protesto etti

OHAL YILIN SON GÜNÜNE KADAR GEÇERLİ OLACAK

Yeni kararnameye göre, Temmuz ayı sonunda sona ermesi öngörülen Covid-19 salgına yönelik OHAL uygulaması 31 Aralık 2021'e kadar geçerli olacak.


ETKİNLİKLERE GİRİŞTE 'YEŞİL KART' ZORUNLULUĞU

İtalya'da en az bir doz Covid-19 aşısı olanlar için 9 ay, hastalığı geçirenler için 6 ay ve negatif test sonucu sonrasında 2 gün geçerli sayılan "Yeşil Kart' (Green Pass) belgesi 6 Ağustos'tan itibaren kamuya açık kapalı mekan ve etkinliklere giriş için zorunlu olacak.

İtalya'dan yeni koronavirüs kararı! Binlerce vatandaş protesto etti - Resim : 2

Buna göre restoran ve kafelerin kapalı mekanlarına, spor ve kültürel etkinlikler ile fuar alanlarına yalnızca Yeşil Kart ibraz edilerek giriş yapılabilecek.


'YEŞİL KART' UYGULAMASINI İHLAL EDENLERE PARA CEZASI!


Yeşil Kart uygulamasını ihlal eden işletme sahipleri bin, kişiler ise 400 euro para cezası ile karşı karşıya kalacak. Uygulamayı üç kez ihlal eden işletmeler 1 ila 10 gün arası kapatma cezası alacak.

İtalya'dan yeni koronavirüs kararı! Binlerce vatandaş protesto etti - Resim : 3


Kararnamenin açıklanmasının ardından Torino kentinde toplanan binlerce kişi Yeşil Kart uygulamasını protesto etti.


Açıklanan kararname ile bölgelerin risk kategorilerinin kriterinde de değişikliğe gidildi. Buna göre risk derecelendirmesinde vaka sayısı yerine hastane doluluk oranı baz alınacak.

(İHA)

İtalya'dan yeni koronavirüs kararı! Binlerce vatandaş protesto etti ile ilgili etiketler İtalya OHAL covid-19 etkinlik yeşil kart
GÜNÜN VİDEOSU

Tarladaki yumurtalarını korumak isteyen kuş, kanatlarını açarak traktöre karşı koydu!

Manisa'da bir mahmuzlu kızkuşu, kendisine doğru ilerleyen traktörü görünce kaçmak yerine kanatlarını açarak traktöre karşı koydu. Tarladaki yuvasını ve yumurtalarını korumak isteyen kuşun traktörle tarlayı süren çiftçiyi durdurduğu anlar kameraya yansıdı.