İşte FETÖ’nün himmet şeması: 13 bin 600 kişi, 50 milyon TL!

Polis, BDDK ve TMSF, FETÖ’nün himmet trafiğini şemaya döktü. Aralarında örgüt imamları, Bank Asya çalışanları ve işadamı ‘abi’lerin bulunduğu 13 bin 600 kişinin nasıl çalıştığı deşifre edildi

FETÖ/PDY'nin (Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) finans kaynaklarına yönelik soruşturma kapsamında 45 işadamıyla birlikte gözaltına alınan 38 örgüt imamı, 41 Bank Asya çalışanı ve 16 örgüt kadrolu işadamının (abi diye tabir edilen) kendi aralarında kurduğu himmet trafiği polis tarafından şemaya döküldü.

Polis, Bank Asya'nın İstanbul'daki 7 şubesinde bulunan 16 hesap üzerinden gerçekleştirildiği belirlenen 50 milyon liralık himmet trafiğini BDDK ve TMSF müfettişleriyle birlikte incelemeye aldı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, bir aylık çalışmanın ardından trafiğin nasıl işlediğini gösteren bir şema hazırladı. Dikkat çekici şemanın, İstanbul genelinde son 10 yılda 13 bin 600 kişi arasında dönen himmet trafiğinde de uygulanan bir yöntem olduğu bilgisine ulaşıldı. Savcılık tarafından soruşturma dosyasına eklenen şemada, son operasyonda gözaltına alınan aralarında Dumankaya, Tellioğlu, Çiva ve Genç Şirketler Grubu'nun sahip ve yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu himmet ödeyicileri 'Keşideci' (çek veya poliçe düzenleyen ve imzalayan kimse) olarak adlandırılmış.

16 HESABA 8 'İŞLETMECİ İMAM'
Polis ve BDDK'nın 16 himmet hesabı üzerindeki ortak çalışması başka bir detayı ortaya çıkardı. Ekipler, bu hesapların 8 ayrı hesap işletmecisi imam tarafından kullanıldığını tespit etti. Geçen yıl verdiği şikâyet dilekçesiyle operasyonun başlangıcını oluşturan H.Z., hesabında bulunan 1 milyon lirasının gasp edildiğini ifade edince polis bu yönde operasyon başlatmıştı. H.Z.'nin bilgisi olmadan 5 hesap işletmecisinin daha sahte vekâletname ve yetki belgesiyle hesabını kullandıkları tespit edilirken, aynı yöntemle hesabı kullanılanların hesap hareketleri de polis tarafından şemalandırıldı.

KEŞİDECİLERDEN ÖRGÜTÜN KASASINA...

KEŞİDECİLER: Himmetin ilk ve başlangıç ayağı olan Keşideciler, finans sağlayan şirket ile şahıslardan oluşan ayak. Bu grupta nakit para ve çek-senet himmetleri şahıslardan, banka havalesi ve EFT yöntemiyle gelen paralarsa şirketlerden geliyor.

ABİLER: Şemanın ikinci ayağı, himmetin can damarını oluşturan ve 'finans toplayanlar' olarak adlandırılan abilerden oluşuyor. Abiler, şahıslardan gelen çek-senet ve nakit paraları toplarken aynı zamanda himmet toplanacak şahıs ve şirketleri tayin eden mekanizma olarak da tespit edilmiş. Topladıkları çek ve senetlerin arkasına şifreli kodlar yazan başını Vedat K, Selim E. ve Adem S.'nin çektiği bu ayak topladığı nakit paralarla birlikte çek-senetleri Bank Asya şubelerinde himmet trafiği için açılan hesaplara yatırıyor.

BANKACILAR: Himmet için açılan hesapları sahte imza, sahte ve eksik evraklarla açan, yetki belgesi ve vekâletname hazırlayan tamamı Bank Asya ve Asya Katılım Bankası çalışanlarından oluşan, aralarında şube yöneticilerinin de yer aldığı örgüt gönüllüsü bankacıların bulunduğu ayak.

HESAP SAHİPLERİ: Bu hesap sahiplerinin birçoğu yapı içerisinde örgütün kadrolu işadamı olarak yer alırken, bir kısmı da örgütün kullanması için hesap açtıran örgüt gönüllüsü işadamları olarak öne çıkıyor.

İŞLEM YAPANLAR: Hesap açtıran işadamlarının hesaplarında toplanan nakit para ve çek-senetleri işletenlerin bulunduğu ayak. Bu ayakta bulunanların tamamının imam olduğu, bir kısmının ilçe imamı bir kısmının ise bölge imamı olarak yapı içerisinde bulunan isimlerden olduğu da tespit edilmiş durumda. Söz konusu hesaplardaki parayı çekip örgüte himmet imamlarına aktaran bu 38 imamın 50 milyon lirayı hesaplardan çekerek elden himmet imamlarına teslim ettiği de belirlendi.

ÖRGÜT FİNANS SORUMLULARI: Bu ayaktakiler imamlardan paralarını teslim alıp, telefon ve mail yöntemiyle irtibatlı oldukları örgüt üst yönetemine, gezi, seyahat ve ziyaret için yurt dışına çıkacak olan örgüt üyeleri ve iş adamları aracılığıyla teslim sürecini yönetiyordu. Himmetin bir kısmı Pensilvanya'ya bir kısmı örgütün ışık hücre evlerine, bir kısmı ise yurtiçi ve yurtdışındaki örgüt okulları ile Afrika'daki şirketlere dağıtılıyordu. (Sabah)

İşte FETÖ’nün himmet şeması: 13 bin 600 kişi, 50 milyon TL! ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.