‘İstanbul’daki saldırı, PKK’nın Zap’taki bozgununu manipüle etme mesajıydı’

Mehmetçik’in Zap’ta PKK’ına inlerine girdiğine ve temizliğin nihai noktaya ulaştığına dikkati çeken Ağar, “Bir manipülasyona ihtiyaçları vardı bugün İstanbul’da aslında o manipülasyon kendini gösterdi. Zap’taki bozgun PKK’nın kendi tabanındaki, kendi etki alanındaki angaje olan yapılara, toplumsal katmanlara yok olurken bir mesaj verme ihtiyacı var.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Emniyeti tarafından gerçekleştirilen operasyonda Taksim’deki terör saldırısını gerçekleştirlen PKK/PYD/YPG’li teröristin kısa sürede yakalanmasının ardından Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, tv100’de yayınlanan terör örgütünün içerisinde bulunduğu çöküşe ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

“ZAP’TAKİ TEMİZLİK NİHAİ NOKTAYA ULAŞTI”

Hain saldırıya farklı açıdan yaklaşılmasının olayı anlamak adına değerli ve önemli olduğunu belirten Abdullah Ağar, “Terör örgütünün işlemiş olduğu her cinayet, dönemsel şartlardan ve örgütün üretmiş olduğu bağlantılardan etkiler… Bir şekilde kendi iç dinamikleriyle bağlantılı olarak var olan şartlardan etkilenerek hem de örgütün geliştirmiş olduğu angajmanlarla bir ilişki göstererek kendisini gösterir. Bugün bu farklı açıdan yaklaşılması hem ufkumuz hem de olayı anlamamız adına değerli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Pençe-Kilit Harekatı’nda bozgun yaşadılar. Onlar şöyle bir cümle kuruyorlardı; ‘Buraya Türk askeri, Türk devleti giremez. Biz burada sözde devlet kurduk’ gibi iddiaları vardı. Bu iddia 17 Nisan’dan itibaren, TSK’nın girmesiyle çökmeye başladı. Adım adım, Zap’taki mağaralar temizlenerek, nihai noktaya ulaştı. Bu süreçte PKK’nın yalanlarıyla karşı karşıya kaldık. Biri dedi ki; ‘Kimyasal silah kullanılıyor’. Tüm bu yalanların altının boş olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“İHTİYAÇLARI OLAN MANİPÜLASYON İSTANBUL’DA KENDİNİ GÖSTERDİ”

“Bir manipülasyona ihtiyaçları vardı bugün İstanbul’da aslında o manipülasyon kendini gösterdi” sözlerini kullanan Ağar, “Duvarlarında dahi EYP’ler döşeli, bir şekilde bir diğer tarafıyla etrafında kameralar olan YPG/PKK terör örgütünün elebaşlarının ‘Türk askerini mağaralara çekeceksiniz. Oralarda imha edeceksiniz’ talimatına uygun olarak inşa edilmiş mağaralar var. Buralarda Mehmetçiğe ölüm tuzağı hazırladılar. ZAP Harekatı’nda 50’den fazla şehidimiz var. ZAP Harekâtı başladıktan sonra kendilerine özgü medyada, ‘ZAP’ı kaybedersek bu mücadeleyi kaybederiz’ dediler. Bir manipülasyona ihtiyaçları vardı bugün İstanbul’da aslında o manipülasyon kendini gösterdi. Zap’taki bozgun PKK’nın kendi tabanındaki, kendi etki alanındaki angaje olan yapılara, toplumsal katmanlara yok olurken bir mesaj verme ihtiyacı var. ‘Ben hala İstanbul’un göbeğinde varım’ bu manada son derece önemli bir mesaj” ifadelerine yer verdi.

“AYN EL-ARAP’DAN, KAMIŞLI’DAN PKK’NIN ÇIKARTILMASI GEREKİYOR”

Ağar, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ayn el-Arab’dan, Kamışlı’dan PKK’nın çıkartılması gerekiyor. Çıkartmadığımız sürece bu tür olaylarla karşı karşıya kalmamız mümkün. Bu bir milli güvenlik sorunu. Burada bir terörist ordusu var. Zaten bunların içerisinde 11 bin dağ kadrosu terörist var. ABD ‘Eğer HTŞ buradan çıkıp İdlib’e geri dönmezse biz buralara YPG/PKK’nın müdahale etmesini emredeceğiz’ dedi. 40 bin kilometrelik konvansiyonel alandaki eli silahlı kanlı teröristi ABD ne zaman, nerede, nasıl ve kime karşı kullanacak? Türkiye’de düzensiz göçmen hassasiyetlerinin zirve noktada olduğu bir dönemde Arap menşeili YPG/PKK’lıyı kullanmış olması Türkiye’deki bu hassasiyeti kaşımayla ilgili bir başka boyut barındırdığını düşünüyorum.”

‘İstanbul’daki saldırı, PKK’nın Zap’taki bozgununu manipüle etme mesajıydı’ ile ilgili etiketler Abdullah Ağar PKK YPG PYD Taksim İstiklal Caddesi
GÜNÜN VİDEOSU

Murat Kurum gençlerle PlayStation oynadı... "Yapıyoruz bu sporu"

İBB Başkan adayı Murat Kurum, gençlerle bir araya gelip PlayStation oynadı. Eğlenceli anları Kurum, sosyal medya hesabından "Yapıyoruz bu sporu" notuyla paylaştı.