105 yaşında koronayı yendi!

İstanbul'da yaşamını sürdüren 105 yaşındaki Huriye Başkapan, koronavirüse yakalandı. Gösterdiği dirençle virüsü yenen Başkapan'ın doktoru, ''Gençliğinde sağlığına çok dikkat etmesi nedeniyle bu hastalığı kolay atlattı'' dedi.

Koronavirüs salgını sürecinde yaşadığı kalabalık semtten uzaklaşmak isteyen Başkapan, Fatih'teki evinden bir süreliğine ayrılarak, kızı ve torunlarıyla oğlunun Şile'deki yazlık evine gitti.

Şile'ye gelişinden birkaç gün sonra halsizlik ve iştah kaybı gibi sorunlar yaşayan Başkapan, kendisi gibi semptomlar gösteren aile üyeleriyle Şile Devlet Hastanesine başvurdu.

İLERLEYEN YAŞINA RAĞMEN 5 GÜNDE KORONAYI YENDİ

Koronavirüs testinin pozitif çıkması ve yapılan tetkiklerde karaciğeri ile böbreklerinde sorun tespit edilmesi nedeniyle Başkapan hastanede tedavi altına alındı.

Başkapan, yaşına ve kronik rahatsızlıklarına rağmen 5 günlük tedavinin ardından hastalığı yenerek, yaşama yeniden tutundu.

Ayrıca, ailenin diğer üyeleri de hastalığı atlatarak, sağlıklı yaşantılarına döndü.

"HASTALIĞIM UZUN SÜRMEDİ"

105 yaşındaki Huriye Başkapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıllarda büyük yaştaki çocuklarının vefat ettiğini, hayatta bir erkek ve kız evladıyla kaldığını aktardı.

Kızı ve torununun da Koronavirüs tedavisi gördüklerini ve taburcu olduklarını anlatan Başkapan, tedavinin ardından daha iyi hissettiğini söyledi.

Başkapan, "Otururken bir şeyim yok ama ayaklarımda ara sıra ağrı oluyor. İdare ediyorum. Allah daha beter etmesin, çok şükür. Hastalığım erken geçti çok uzun sürmedi. Ben zaten ne olduğunu anlamadım. Bu hastalığa yakalandığımı söylediler." diye konuştu.

Devlete ve doktorlara minnetini dile getiren Başkapan, "Bize hastanede baktılar. Bizimle ilgileniyorlar. Allah onlara da uzun ömürler versin." ifadesini kullandı.

"EK HASTALIKLARI OLMASINA RAĞMEN GAYET İYİ ATLATTI"

Huriye Başkapan'ın tedavisini yapan Şile Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Özge, Başkapan'ın halsizlik ve iştah kaybı şikayetleriyle hastanelerine başvurması üzerine kendisine bazı tetkikler yapıldığını, bu incelemeler sonucunda karaciğer ve böbreklerinde sorun tespit edildiğini anlattı.

Dr. Özge, hemen servise yatırdıkları Başkapan'a ilk 2 gün "agresif bir tedavi" uyguladıklarını, ilerleyen süreçte de günlük kan ve fizik muayene sonuçlarına göre tedaviyi revize ettiklerini dile getirdi.

Başkapan'ın 5 günlük tedavinin ardından taburcu edildiğini aktaran Özge, şöyle konuştu:

"Koronavirüs özellikle ileri yaşlarda ve ek rahatsızlıkları olan hastalarda ölümcül seyredebiliyor. Hastamız 105 yaşında ve ek hastalıkları olmasına rağmen gayet iyi atlattı. Yanındaki refakatçinin önerilerimize harfiyen uyması tedavi sürecinde bize çok yardımcı oldu."

Dr. Emre Özge, Koronavirüs'un tedavisi ve takibinde hastaların genetik alt yapısının da önemli olduğuna dikkati çekerek, "Aslında bu durum bir sağlık yatırımının sonucu. Gençliğinde sağlığına dikkat etmesi, sigara kullanmaması gibi birçok faktör Koronavirüs'u atlatmasına yardımcı oldu." değerlendirmesini yaptı.

(AA)

105 yaşında koronayı yendi!

105 yaşında koronayı yendi! ile ilgili etiketler Korona İstanbul tedavi Hastane 105 yaş Huriye Başkapan
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...