İstanbul Valiliği’nden Yas-ı Matem Oruç Açma buluşması

Yas-ı Matem Oruç Açma programı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın teşrifleri ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Muharrem ayı dolayısıyla İstanbul Valiliği tarafından İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eşi Hümeyra Şahin hanımefendi, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ilçe kaymakamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği ekibi tarafından Mersiye okunması ve sofra duasının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Vali Yerlikaya, katılımcılara hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler.

İstanbul Valiliği’nden Yas-ı Matem Oruç Açma buluşması

“Kerbela Bizlerin Ortak Yürek Sızısıdır”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay konuşmasında,  “Peygamber Efendimizin “dünyadaki reyhanlarım” diyerek öpüp kokladığı torunu Hazreti Hüseyin’in Ehli Beytten 72 kişi ile beraber şehit edildiği Kerbela hadisesi bu ayda gerçekleşmiştir. Kerbelâ, Allah ve Resûlüne iman edip, Ehl-i Beyt sevgisini gönüllerine nakşeden bizlerin ortak yürek sızısıdır.

Bu acı hadisenin hüznü, kederi ve mateminin yanında, Hz Hüseyin’in mübarek kanıyla, canını feda ederek tüm insanlığa bir ders bıraktığı gerçeğini de unutmamalıyız. Hz. Hüseyin, hakkın, hakikatin, huzur ve barışın yeryüzüne hâkim olması için yola çıkmıştır. Çıktığı yolda zulme rıza göstermemiş, adaletsizliğe asla seyirci kalmamıştır. Kerbela’nın bıraktığı miras ve dersle, ne kutsallarımız ne de ehlibeytimiz ayrışmanın çıkış noktası olamaz.” dedi.

İstanbul Valiliği’nden Yas-ı Matem Oruç Açma buluşması - Resim : 2

“Birlik Beraberliğimizi Hedef Alanların Karşısında Olacağız”

Kirli bir provokasyonla Cemevlerimize yapılan saldırıların hesabını birlik, beraberlik ruhuyla sonuna kadar sorulduğunu belirten Oktay, sözlerine şu şekilde devam etti: “Olayın failleri hukuk önünde cezasını almadan, arkalarındaki örgütler ortaya çıkmadan bu işin peşini bırakmayacağız. Aynı şekilde Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş'a yapılan çirkin saldırının faillerini de adalete teslim edeceğiz.

Sayın Selami Sarıtaş’a bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, kendisine yapılan saldırıyı esefle kınıyorum. Birliğimizi ve beraberliğimizi hedef alan bu tür zihniyetlerin her zaman karşısında olacağız. Eski Türkiye yok artık. Eski Türkiye kalıntılarına da, felaket tellallarına da meydanı boş bırakmayacağız.”

Oktay, “Muharrem lokmamızı paylaşmamıza vesile olan İstanbul Valiliği’mize ve soframızı şereflendiren siz değerli kardeşlerimize teşekkür ediyor Yas-ı Matem orucumuzun kabul olmasını diliyorum.” İfadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

İstanbul Valiliği’nden Yas-ı Matem Oruç Açma buluşması - Resim : 3

“Sevginin Uğramadığı Her Kalp Kerbela’dır”

Vali Yerlikaya konuşmasında, “Yarın 10 Muharrem Aşure Günü.  Gözlerimizde de gönüllerimizde de soframızda da aynı hüznün yası var. Hz. Hüseyin Efendimizin ve 72 yarenin Kerbela’da şehit edildiği gündür. Yüreklerimizde kurşun gibi ağır  Kerbelâ’nın üstünden  tam 1342 yıl geçti.  Mevsimler geldi geçti, yıllar, asırlar geçti. Ne acımız dindi, ne yasımız bitti. Akıp giden zaman bu acıyı unutturmadı, hafifletmedi.

Zalimler, Kerbelâ çöllerinde, onlara bir damla dahi su vermedi. Asırlardır; Peygamber Efendimizin ‘’Dünyadaki çiçeğim; reyhanım’’ dediği Hz. Hüseyin ve yarenleri milyonların gönül pınarındadır. Gözlerimizdeki yaşta, dillerimizdeki duadadır. ‘’İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız’’  buyuruyor Peygamber Efendimiz. Çünkü içinde sevgi olan kalpte rahmet, merhamet, şefkat vardır. Sevginin uğramadığı her kalp ise Kerbelâ’dır.” dedi.

İstanbul Valiliği’nden Yas-ı Matem Oruç Açma buluşması - Resim : 4

“İstanbul’umuzda Bir ve Beraberiz”

Vali Yerlikaya sözlerine şöyle devam etti: “ Bugün bizler de, bu sofranın etrafında; o büyük matemi hatırlarken, birbirimize teselli veriyoruz. Nasıl soframızda lokmamızı paylaşıyorsak; acımızı da, mutluluğumuzu da paylaşıyoruz. Yaralarımızı ancak, birbirimizin elleriyle sarabiliriz. Çünkü medeniyetimizin baş tacı İstanbul’umuzda, deyişlerle, dualarla,  nefeslerle, ağıtlarla bir ve beraberiz.

Hacı Bektaş, Yunus,  Mevlana ve Pir Sultan ve cümle erenlerin irfanı ile dualar ediyoruz.  Kıblemiz, kaderimiz, hüznümüz ve duamız bir bizim.  İyilik, sevgi ve kardeşlikten yana cem olduğumuz ve saf tuttuğumuz; Mah-ı Muharrem Yas-ı Matem Soframıza katılan siz misafirlerimize gönülden şükranlarımı sunuyorum. Kardeşliğimiz,  halis niyetlerimiz, birbirimize şefaatçi olsun.  Allah oruçlarımızı, dualarımızı Makbul ve kabul eylesin.”

İstanbul Valiliği’nden Yas-ı Matem Oruç Açma buluşması ile ilgili etiketler İstanbul Valiliği Fuat Oktay Ali Yerlikaya oruç yası matem
GÜNÜN VİDEOSU

Deprem anında kaydedildi: Denizin ortasından dumanlar yükseldi

Bursa'da 5.1'lik Gemlik depreminin olduğu sırada denizin ortasından çıkan beyaz duman bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Deprem anında çekilen görüntülerde, denizin ortasından beyaz bir dumanın çıktığı görülüyor.