İstanbul kara teslim! Beklenen yağışlar başladı: Trafik kilitlendi!

Meteoroloji, AKOM ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan peş peşe uyarılar sonrası İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı. Akşam saatlerinde etkisinin artırması beklenen kar yağışı nedeniyle trafik kilitlendi. İstanbul geneli trafik yoğunluğu yüzde 80 seviyelerini geçti. Uzmanlar kar kalınlığının diz seviyelerini geçebileceğini söyledi.

Meteoroloji, AKOM ve İçişleri Bakanlığı tarafından Marmara Bölgesi için yapılan uyarıların ardından kentte soğuk ve yağışlı hava etkini göstermeye başladı.

AVRUPA VE ANADOLU YAKASINDA KAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Avrupa Yakası'nda Beşiktaş, Sarıyer ve Beyoğlu, Esenyurt, Avcılar, Zeytinburnu'nda, Anadolu Yakası'nda ise Maltepe, Pendik ve Kartal'da aralıklarla yağış devam ediyor.

Kentte, Anadolu Yakası'nın bazı kesimlerinde ve Beylikdüzü ile Silivri'nin yüksek bölgelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı etkili oluyor.

İstanbul kara teslim! Beklenen yağışlar başladı: Trafik kilitlendi!

 

ÇATALCA'DA SÜRÜCÜLERİN ZOR ANLARI

Etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle Çatalca'da köy yolları kapandı. Kar yağışına yolda yakalanan sürücüler zor anlar yaşadı. Bazı sürücüler yolda kaldı. Bazı sürücüler ise araçlarının kontrolünü kaybedince yoldan çıktı.

TRAFİK HARİTASI KIZARDI

İBB trafik veri sistemine göre, trafik yoğunluğu yüzde 80 seviyesini geçti.

İstanbul kara teslim! Beklenen yağışlar başladı: Trafik kilitlendi! - Resim : 2

AKŞAM SAATLERİNDE ETKİSİNİ İYİCE GÖSTERECEK

İstanbul'un akşam saatlerinden itibaren, İzlanda alçak basınç sisteminin etkisi altına girmesi bekleniyor. Tahminlere göre, sıcaklıklar akşam saatlerinden itibaren hissedilir derecede düşecek.

 Sıcaklıklar devam eden günlerde de eksi derecelerde seyredecek. Cumartesi ve Pazar da etkili olması beklenen kar yağışının, önümüzdeki hafta ortasına kadar devam edeceği ön görülüyor. İstanbul'un büyük bölümünde buzlanma ve don olayları yaşanabileceği değerlendirilirken, bu kar yağışının geçtiğimiz haftalarda yaşanan hafif kar yağışlarının aksine, hayatı olumsuz etkileme ihtimali bulunuyor.

DİZ SEVİYESİNDE KAR BİRİKMESİ YAŞANABİLECEK

İstanbul'da nüfusun büyük bölümünün yaşadığı E-5'in altında kalan ilçelerden yüzeyi örtecek şekilde; boğaz çevresi TEM otoyolu arasında kalan kesimler ile TEM'in Kuzeyinde ve yüksek noktalarda bilek, yer yer diz seviyesinde bir kar birikmesi yaşanabileceği belirtiliyor.

 

İstanbul kara teslim! Beklenen yağışlar başladı: Trafik kilitlendi! - Resim : 3

ÖNLEMLER ALINDI, EKİPLER 24 SAAT GÖREVDE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'un kar yağışından olumsuz etkilenmemesi için önlemlerini aldı. Şehrin İBB sorumluluğundaki toplam 4 bin 23 kilometrelik yol ağını açık tutmak için ekipler 24 saat çalışacak.

 

33 İŞ MAKİNASI  MÜDAHALELER İÇİN HAZIR BEKLİYOR

Toplam 7 bin 421 personel, bin 582 karla mücadele aracı ve iş makinası da hazır bulunacak. Ayrıca İstanbul'un 350 farklı noktasına kurulan istasyonlarda toplam 206 bin 56 ton tuz ve 64 farklı tankta toplam bin 290 ton solüsyon karla mücadele için hazır bekletiliyor. Köy yollarını açık tutmak için 142 kepçeli traktör görevlendirilirken, 11 vinç ve kurtarıcı da görev başında olacak. Metrobüs güzergahı boyunca da 33 iş makinası ortaya çıkabilecek olumsuzluklara müdahale için hazır bekleyecek.

İstanbul kara teslim! Beklenen yağışlar başladı: Trafik kilitlendi! - Resim : 4

İstanbul kara teslim! Beklenen yağışlar başladı: Trafik kilitlendi! ile ilgili etiketler İstanbul kar Trafik yoğun