İstanbul için korkutan tahmin! 7.5'in üzerinde...

İTÜ Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul ve Marmara için korkutan deprem senaryosunu açıkladı. Tekirdağ'da katıldığı bir konferansta Marmara'daki fayın biranda kırılması halinde 7.5'in üzerinde deprem olacağını belirten Kadıoğlu, “En büyük yanılgı deprem olduğu zaman ‘Kırmızı tulumlu adamlar gelecek anında bizi kurtaracak’ İstanbul'da büyük deprem olduğu zaman, bu kırmızı tulumlu adamlar da depremzede olacak" dedi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünde Doç. Dr. Emre Özşahin koordinatörlüğünde ‘Afet affetmez’ isimli konferans düzenlendi. 

Programa İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'nun yanı sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“SİZİ DEPREM EŞOFMANLA MI YAKALAYACAK”
Depreme hazırlık konusunda önemli bilgiler veren ve yapılan hatalara dikkat çeken Prof. Dr. Kadıoğlu sözlerini “Deprem anında insanlar travma geçirdiği için ne yapacağını bilemiyor. O yüzden insanlar donup kalıyor. İnsanların yarısı da şuursuzca kaçışmaya başlıyor. Şimdi gel burada tatbikat yapalım desem kaç kişi yapar. İşte problem bu tatbikatta. ‘Ay hocam mini etek giyiyorum burada yatamam.’ Öbürü takım elbise ile gelmiş oda yatmıyor. E sizi deprem eşofmanla mı yakalayacak. Tatbikat yapıyorlar. Rahat olun bu bir tatbikat işinize bakın diyorlar. Böyle tatbikat mı olur” diye sürdürdü.

İstanbul için korkutan tahmin! 7.5'in üzerinde...

“BU FAY BİRDEN KIRILIRSA 7.5'İN ÜZERİNDE DEPREM OLACAK"

Yaklaşık 174 kilometre uzunluğunda ve Marmara'nın bir ucundan diğerine kırılmamış bir fay bulunduğunu hatırlatan Kadıoğlu, "Bir uçtan bir uca şarköye kadar böyle burada aslanlar gibi yatıyor. Şu parçası 1776’da kırılmış. Şu parçası 1509’da kırılmış. Bu 1902’de buda 1999’da kırılmış. Bu fay her an kırılmayı bekliyor. Aslında var ya İstanbul’da şanslıyız. İstanbul’da fay denizden geçiyor. Bu bir şans. Arkadaşlar bu fay 4 tane senaryo var. Bu fay nasıl kırılacak. Küçük bir parçası mı kırılacak şurası mı, burası mı yoksa hepsi birden mi kırılacak. Afet yönetiminde biz pek fayla kafa yormayız. Afet yönetiminde en kötü senaryo nedir. En kötü senaryo alınır ve ona göre hazırlık yapılır. Bu fay birden kırılırsa 7.5’in üzerinde bir deprem olacak. Bunun bir ucu da size dokunuyor. Bu eskiden olduğu zaman Mısır’dan bile duyulmuş 1509 depremi. Yani bu Almanya’dan bile duyulacak diye bekleniyor” diye konuştu.

EN BÜYÜK YANILGIYI ANLATTI
Kadıoğlu depreme ilişkin en büyük yanılgıyı da açıkladı. İşte ünlü afet yönetim uzmanının deprem sonrası yaşanacaklara ilişkin öngörüsü:

“Şimdi en büyük yanılgı deprem olduğu zaman ‘Kırmızı tulumlu adamlar gelecek anında bizi kurtaracak’ İstanbul’da bir deprem olduğu zaman, bu kırmızı tulumlu adamlar, polisler, itfaiye, ambulans hepsi afetzede olacak. Bunların yakınları da afetzede olacak. Yani böyle olmayacak. Bu bir illüzyon. Şimdi arkadaşlar bir gerçek risk var. Birde bizim algıladığımız risk var. Aradaki fark çok önemli bizim o farklı küçültmemiz lazım” 

İstanbul için korkutan tahmin! 7.5'in üzerinde... ile ilgili etiketler Tekirdağ deprem Mikdat Kadıoğlu Şarköy Marmara İTÜ fay afet
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.