İstanbul barajlarından sevindiren haber

İstanbul'da doluluk oranları yüzde 20'nin altına inen barajlardaki su seviyesi son günlerde düşen yağışlarla birlikte hızla yükselmeye başladı. İSKİ'nin son verilerine göre bugün itibariyle İstanbul barajlarının doluluk oranı 28.66'ya ulaştı.

Yağışların azlığı sebebiyle özellikle İstanbul'daki barajların alarm vermesi sonrası son birkaç günde düşen yağışlarla birlikte sevindiren haber geldi. Geçtiğimiz birkaç hafta önce neredeyse kuruma noktasına gelen Kazandere ve Papuçdere barajlarında doluluk oranları yüzde 15'in üzerini görürken, Istırancalar barajında doluluk oranı ise yüzde 97.47'ye ulaşarak umut verdi.

Alibeyköy barajında ise birkaç hafta önce keçilerin otlamaya başladığı alanlar yeniden suyla dolmaya başladı. Pazar gününden itibaren etkili olması beklenen soğuk ve yağışlı sistemin ardından yükselişin devam etmesi bekleniyor.

5 GÜNDE YÜZDE 28.66 OLDU

İstanbul barajlarından iyi haber geldi. Bir kaç hafta önce yüzde yirminin altına inen doluluk oranları son günlerde yaşanan kar ve yağmur şeklindeki yağışların ardından hızla yükselişe geçti. İSKİ verilerine göre bugün ölçülen doluluk oranı yüzde 28.66 olarak kayıtlara geçti. 10 Ocak tarihinde yüzde 19.56 olarak ölçülen baraj doluluk oranları 11 Ocak tarihinde yüzde 21.13'e 12 Ocak tarihinde ise 22.10 yükselmişti. İSKİ, 13 Ocak 2021 tarihinde doluluk oranını yüzde 24.65, 14 Ocak tarihinde ise 26.92 olarak ölçmüştü. 15 Ocak tarihinde ise doluluk oranı 28.03'e yükseldi.

KURUYAN BARAJLAR SUYA KAVUŞMAYA BAŞLADI

İstanbul ve çevresinde etkili olan kar ve yağmur şeklindeki yağışlar nedeniyle daha önce yüzde 5'lik değerlerin altına inen Kazandere ve Papuçdere barajları da dolmaya başladı. Kazandere barajında doluluk oranı yüzde 31.92 olarak ölçülürken Papuçdere barajında doluluk oranı yüzde 15.18. Alibeyköy barajında da doluluk oranı yüzde 37.70'e kadar yükseldi. Tarihi Güzelce kemeri önünde daha önceden keçilerin otlamaya başladığı alanlar yeniden suyla dolmaya başladı.

ISTRANCALAR BARAJINDA DOLULUK ORANI YÜZDE 97.47 OLDU

İstanbul'un en dolu barajı şu anda Istrancalar barajı oldu. Barajdaki doluluk oranı yüzde 97.47 olarak kayıtlara geçti. Şu anda en düşük doluluk oranına sahip baraj ise Sazlıdere barajı oldu. Sazlıdere barajında doluluk oranı yüzde 9.24 olarak ölçüldü.

İSKİ VERİLERİNE GÖRE BARAJLARIN DOLULUK ORANLARI ŞÖYLE;

Elmalı barajı doluluk oranı yüzde 30.85

Darlık barajı doluluk oranı yüzde 48.04

Sazlıdere barajı doluluk oranı yüzde 9.24

B.Çekmece barajı doluluk oranı yüzde 28.03

Kazandere barajı doluluk oranı yüzde 31.92

Istrancalar barajı doluluk oranı yüzde 97.47

Alibeyköy barajı doluluk oranı yüzde 37.70

Terkos doluluk oranı yüzde 31.08

Ömerli barajı doluluk oranı yüzde 23.17

Papuçdere barajı doluluk oranı yüzde 15.18

İstanbul barajlarından sevindiren haber ile ilgili etiketler İstanbul Yağmur Baraj Yağış doluluk oranı istanbul barajları kuraklık
GÜNÜN VİDEOSU

Sahte araç satış ilanları ile 70 milyon TL topladılar... O dolandırıcılar işte böyle yakalandı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve kurulan örgüte üye olma suçlarına yönelik 15 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Sibergöz-9' operasyonlarında toplam 37 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu şahısların oltalama siteleri üzerinden araç sigortası yapmak vaadiyle vatandaşlarla irtibat kurdukları tespit edilirken sahte ilanlar ile kapora bedeli talep ederek 49 kişiyi dolandırdıkları tespit edildi.