İsrail hapishanesinden kaçan 6 Filistinlinin filmleri aratmayan öyküsü

Filistinli altı mahkum, İsrail'in en sıkı güvenlik önlemleri alınan cezaevi olan Gilboa Hapishanesi'nden tünel kazarak kaçtı. Filistinlilerin bulunabilmesi için hava destekli operasyon başlatıldı.

Tüm İsrail'i sarsan olay, Gilboa Hapisanesinde yaşandı. Filmleri aratmayan kaçış planıyla hapisaneden kaçmayı başaran 6 Filistinliyi arama çalışmaları sürüyor.

Altı Filistinlinin cezaevinde aynı koğuşta kaldıkları ve 10 metrelik bir tünel kazdıkları bildiriliyor.

Kaçan Filistinliler; El Fetih örgütünün silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri Tugayı üyesi Zekeriya ez-Zebidi ile İslami Cihad örgütü üyeleri Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah el-Arıda.

Walla News internet sitesi, kaçanların tamamının ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış mahkumlar olduğunu yazdı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett altı Filistinli mahkumun Gilboa Hapishanesi'nden kaçmasının "çok vahim bir olay" olduğunu söyledi.

BAZILARININ TERÖRİSTİ, BAZILARININ KAHRAMANI

Filistinliler ise mahkumların "kahramanca bir eyleme" imza attıklarını söylüyor.

Sıkı güvenlik önlemleri alınan Gilboa Hapishanesi, İrlandalı uzmanların gözetiminde inşa ettirilmiş ve 2004 yılında açılmıştı.

 

Kaynak: BBC

İsrail hapishanesinden kaçan 6 Filistinlinin filmleri aratmayan öyküsü ile ilgili etiketler Filistin İsrail Hapishane gilboa Tünel hapisane Filistinli kaçış firar
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.