İsrail, Afrika'yı ikiye böldü! Güney Afrika'dan Filistin'e destek!

Afrika Birliği 22 Temmuz'a kadar sürdürdüğü 'İsrail'in gözlemci üyelik başvurularını reddetme' politikasını değiştirerek İsrail'i gözlemci üyeliğe kabul etmişti. Güney Afrika ve Filistin, İsrail'in Afrika Birliğine gözlemci üye kabul edilmesi kararının iptali konusunda ortak mücadele etme kararı aldı. Güney Afrika'nın dışında Namibya, Botsvana, Mısır, Cezayir, Komor Adası, Tunus, Cibuti, Moritanya ve Libya gibi ülkeler de karara itiraz ettiklerini duyurdu.

Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki, Güney Afrika'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında yayınlanan ortak bildiride, "Filistin topraklarının devam eden işgali ve İsrail rejiminin saldırgan eylemleri Ortadoğu'da güvenlik ve istikrarı baltalıyor" ifadesi kullanıldı.

İSRAİL'İ AFRİKA BİRLİĞİNE ALMAMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAKLAR

Bildiride, Güney Afrika ve Filistin'in "işgalci güç" İsrail'e Afrika Birliği gözlemci statüsü verilmesi kararını tersine çevirmeye yönelik ortak çaba göstereceği kaydedildi.

Güney Afrika'nın, uluslararası kamuoyunun Filistin ve Orta Doğu Barış Süreci üzerine yeniden odaklanmasını amaçlayan girişimleri desteklemeye kararlı olduğunun vurgulandığı bildiride, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, tam egemen ve yaşayabilir bir Filistin Devleti'nin meşru bir şekilde kurulması talep edildi.

Bildiride ayrıca, Güney Afrika ve Filistin arasında yakın siyasi, ekonomik ve sosyal işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

İSRAİL'İN AFRİKA BİRLİĞİ'NE ÜYE OLMA ÇABALARI

Afrika Birliği Komisyonu, 22 Temmuz'da İsrail'in gözlemci üyeliğini kabul etti.

Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Mısır, Cezayir, Komor Adası, Tunus, Cibuti, Moritanya ve Libya gibi ülkeler karara itiraz ettiklerini duyurdu. 

İsrail, Afrika Birliği Örgütü'nün (OAU) 2002'de yeniden yapılandırılarak Afrika Birliği'ne (AfB) dönüştükten sonra gözlemci üyeliğini kaybetmişti.

AFRİKA BİRLİĞİNDE YUMUŞAMA GÖRÜLDÜ

Filistin-İsrail meselesinde iki devletli çözümü destekleyen Afrika Birliği, şimdiye kadar İsrail'in gözlemci üye olma çabalarını tüm girişimlere rağmen reddetmişti.

Komisyonun aldığı karara karşı çıkan devletlerin bir sonraki liderler zirvesinde konuyu gündeme taşıyarak, karardan geri adım atılmasına çalışacağı tahmin ediliyor.

İsrail, Afrika'yı ikiye böldü! Güney Afrika'dan Filistin'e destek! ile ilgili etiketler Afrika Güney Filistin İsrail afrika birliği gözemci üye karar
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.