'IŞİD 2 Türk askeri yaktı' iddiası... O video için uzman görüşü!

Columbia Üniversitesi Medya Enstitüsü kıdemli öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bayazıt, DEAŞ'ın 2 Türk askerinin yakıldığını öne sürerek yayınladığı görüntülerin sahte olduğunu açıkladı.

Bayazıt yaptığı açıklamada görüntülerin kurgu, ışık ve kullanılan semboller açısında gerçekçi olmayan bir prodüksiyon olduğuna dikkat çekerek, "Bir Hollywood filmi gibi üretilmiş, beyinlerde icra edilmek üzere kullanılacak bir terör silahı olduğundan şüpheleniyordum. Bu efekt, ses, ışık kamera açıları, kurgu yapısı, görüntü kalitesi ve özellikleri işlerini Türkiye'de en iyi bilenlere sorduk. Sonuç: beyinlerde icra edilen terör ve provokasyon." dedi.

Hüseyin Bayazıt videonun Hollywood tarzı bir yapım olduğunun altını çizerken, "Double negative tarzı vfx'ler var. Evet bu Türkiye'de film işlerinden en iyi anlayanların tespitleri böyle. Gerçeği yansıtmayan, kurguya dayalı bir çekim. Yani beyinlerde icra edilen bir terör eylemi. Yaratılan etkiler, duygular bir terör faaliyetinden daha yoğun. Bu bilgi, idrak ve sosyal alanda taşeron DAEŞ'e vekalet ettirilmiş beyinlerde icra edilen bir hibrit savaştır! Planlamasında üst akıl etki odaklı harekat prensipleri ve bilgi harbinin kavramlarını kullanmıştır. Görüntülerdeki dil çıkarma ve ağızdan balon çıkması gibi detaylar özel olarak planlanmış. Hepsinin sembolik anlamları var. ABD film endüstrisinde karşılığı olmayan şeyler. Keşke medyamız, dizi ve film yapımcıları karşı propaganda imajlar filmler yapıp yayınlasar ve dağıtsalardı." değerlendirmesinde bulundu.

'IŞİD 2 Türk askeri yaktı' iddiası... O video için uzman görüşü! ile ilgili etiketler Haber