Irkçı medyaya lanet bildirisi

"Doğan Grubu" ve "Sözcü" gibi yayın organlarının körüklediği 'Suriyeli' kara propagandasının sonucunda hamileyken acımasızca katledilen 22 yaşındaki Suriyeli Emani ve hedef gösterilen milyonlarca mazlum mülteci için bir araya gelen gazeteciler "IRKÇI MEDYAYI LANETLİYORUZ" başlılı bir bildiri yayınladı...

Medyada Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele İnisiyatifi yayınladığı bildirire son günlerde eş zamanlı olarak körüklenen Suriyeli nefretine öncü, aracı, maşa olan tüm medya unsurlarını lanetleyerek 'BU HABERCİLİK DEĞİL' dedi ve ekledi "Hukuki ve idari süreçler başlatılsın"...

İşte birçok gazeteci ve aydının imzaladığı IRKÇI MEDYAYI LANETLİYORUZ başlıklı bildiri ve imzacılar;

- IRKÇI MEDYAYI LANETLİYORUZ

Irkçı ve mültecileri hedef gösteren yayınları ile topluma Suriyeli kardeşlerimizle ilgili nifak tohumları eken bir kısım medyanın kışkırtıcı dili Sakarya'da dokuz aylık hamile Emani Al-Rahmun ve 10 aylık bebeğinin hunharca katledilmesine yol açtı.

Bu korkunç cinayetin ardından yaptıkları haberlerde de aynı ahlaksızlığı ve gayriinsani tutumu devam ettiren, ırkçı bir dil kullanan bütün medya kuruluşlarını, muhabirleri, yazarları, sosyal medya kullanıcılarını şiddetle kınıyoruz.

Toplumsal kutuplaşmaya hizmet eden bir dil 'habercilik' değildir. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik gazetecilik faaliyeti değil apaçık insanlığa ihanettir.

Medya mensubunun birincil görevi kamu yararına dönük, hakikati ortaya çıkaracak habercilik yapmaktır. Son aylarda tırmanan 'ırkçı', 'ayrımcı' ve 'cinsiyetçi' haber dili gazetecilikle bağdaşmadığı gibi bu ülke üzerine tezgahlanan yeni kardeş kavgaları için tetikçilik yapmaktan öte bir anlam taşımamaktadır.

Biz bu dilden rahatsız olan basın yayın mensupları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri olarak kardeşlerimize yönelik bu çirkin, ayrımcı ve ırkçı medya söylemini lanetliyor, bu dili kullanan gazeteciler hakkında hukuki sürecin işletilmesini, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi ve Basın Enformasyon Genel Müdürlüğünün ırkçı ve mülteci düşmanlığı haberlerini yapanlar hakkında harekete geçmesini bekliyoruz.

Medyada Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele İnisiyatifi

fewkfjerreg

fwekjfewewggg

Irkçı medyaya lanet bildirisi ile ilgili etiketler Suriyeli
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.