İnşaat maliyetlerinde korkutan artış

Türkiye'de inşaat sektörü, Temmuz ayında gözle görülür bir maliyet artışıyla karşı karşıya kaldı. İşte detaylar...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre inşaat maliyet endeksi, aylık %15,67 ve yıllık %62,25 artış kaydetti.

İnşaat maliyetlerinde korkutan artış

En yüksek artış işçilik maliyetlerinde

İnşaat maliyetlerini etkileyen alt unsurlara bakıldığında en yüksek artışın hem aylık hem de yıllık bazda işçilik tarafında yaşandığı görülüyor.

Aylık bazda malzeme endeksi %9,76 yükselirken işçilik endeksi ise %31,66 oranında arttı. Yıllık bazda ise malzeme endeksi %47,01 ve işçilik endeksi %111,68 yükseldi.

Bina inşaatı maliyetleri artıyor

Bina inşaatı maliyet endeksi, Temmuz 2023'te bir önceki aya göre %14,68 artış kaydetti ve yıllık bazda %62,55 artışla dikkat çekiyor.

Bu artışın altında yatan faktörler incelendiğinde, malzeme endeksinin %8,18, işçilik endeksinin ise %31,62 oranında bir aylık artış gösterdiğini görüyoruz. Ayrıca, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %46,64 ve işçilik endeksi %111,74 arttı.

Bina dışı yapılarda da maliyet artışı görüldü

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi de Temmuz 2023'te dikkat çeken bir artışla karşı karşıya. Endeks, bir önceki aya göre %18,96 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %61,31 artış kaydetti. Bu artışın altında yatan nedenler incelendiğinde, malzeme endeksinin %14,76, işçilik endeksinin ise %31,83 oranında bir aylık artış gösterdiği görülüyor. Ayrıca, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %48,15 ve işçilik endeksi %111,47 arttı.

İnşaat maliyetlerindeki bu yükseliş, inşaat sektörü ve bağlantılı endüstriler için önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Maliyet artışlarının ekonomiye olan etkileri ve sektörel faaliyetlerdeki değişiklikler yakından izleniyor.

Bir sonraki veri 11 Ekim 2023 tarihinde yayımlanacak.

İnşaat maliyet endeksi nedir?

İnşaat Maliyet Endeksi, inşaat sektöründeki malzeme, işçilik ve hizmet maliyetlerinin zaman içindeki değişimini ölçen bir göstergedir ve inşaat projelerinin maliyetlerini tahmin etme, yönetme, ekonomik değerlendirme yapma ve stratejik kararlar alma açısından kritik bir rol oynar. İşletmeler ve hükümetler için, projelerin bütçelerini kontrol etmek ve ekonominin genel sağlığını değerlendirmek için önemli bir araç olarak hizmet eder.

İnşaat maliyetlerinde korkutan artış ile ilgili etiketler ekonomi inşaat TUİK
GÜNÜN VİDEOSU

Halk TV'de sokağa çağrı skandalı! Mustafa Sönmez: Yunanistan'daki gibi sokağa çıkın!

Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın sunduğu programa konuk olan Mustafa Sönmez'in skandal sözleri gündem oldu. Sönmez, "Ağlaşmakla olmaz. Çıkacaksın mücadele edeceksin. Sokak senindir kardeşim. Bu ülkede az mı sokaklarda mücadele kazanıldı?" diyerek sokağa çıkma çağrısı yaptı.