İngiltere'de Türkiye'yi karalayan haberler yapan Rus kanalına inceleme başlatıldı

İngiliz medya denetim kuruluşu Ofcom, Rus televizyon kanalı RT’nin Türkiye aleyhindeki iki yayını hakkında inceleme başlattı.

Ofcom, RT’de yayınlanan “Yeraltına inmek (Going Underground) adlı programın iki bölümüyle ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

Ana akım İngiliz medyasının görmezden geldiği haberleri verdiğini ileri süren programın 5 ve 23 Mart’ta ekrana gelen bölümlerinde, Türkiye’nin Kürt politikasına ilişkin iddialara yer verilmişti.

RT'de 5 Mart'taki programda bir konuk, Türkiye’nin Kürtlere karşı 'soykırım' savaşı yürüttüğünü öne sürmüş, programda konuyla ilgili karşıt bir görüşe de yer verilmemişti.

İngiliz medya kurallarında yayıncıların programlarında uygun tarafsızlığı göstermeleri isteniyor.

Ofcom’dan yapılan açıklamada, Programda Türk hükümetinin eylem ve politikaları ile ilgili yapılan tartışmaların bizim tarafsızlık kurallarımızı ihlal edip etmediğini soruşturuyoruz. ifadesi kullanıldı.

Ofcom 2005’ten beri İngiltere’de yayın yapan RT'nin ülkedeki yayın standartlarını bugüne kadar 14 kez ihlal ettiğine hükmetti. Ofcom, geçen yıl da RT'nin Ukrayna ve Suriye konusunda yanlış, yönlendirici ve taraflı programlar yaptığına karar vermişti. Kanala geçen yılın eylül ayında benzer bir ihlal dolayısıyla düzeltme yayınlatılmıştı.

İngiltere'de Türkiye'yi karalayan haberler yapan Rus kanalına inceleme başlatıldı ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.